Gorące tematy: COVID-NEWS Antypartia Ruch Oporu 2020 Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
232 posty 0 komentarzy

Okiem Suwerena

Janusz Sanocki - Spostrzeżenia parlamentarzysty

Polityczny Zespół Downa

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Polska jest chyba jedynym państwem na świecie, w którym trójpodział władzy zastąpiono „czwórpodziałem” rozdzielając władzę wykonawczą między wybieranego w powszechnych wyborach prezydenta i wybieranego przez Sejm – premiera.

Polityczny Zespół Downa

Ustrój polityczny państwa polskiego, jaki obserwujemy m.in. w konwulsjach prezydenckich – został skonstruowany na łapu-capu przez – a jakże profesorów i "fachowców" – zaraz na początku „transformacji”.
Pierwszego Prezydenta III RP wybrało w 1989 r. Zgromadzenie Narodowe – czyli połączone izby Sejmu i Senatu. Senat był wybrany w wolnych wyborach i kandydaci Solidarności zdobyli w nim 99 mandatów na 100.

Za to Sejm był „układowy” i w nim PZPR miała 173 mandaty, a Solidarność 161 – wynikało to wprost z ordynacji wyborczej, która PZPR i partiom „sojuszniczym” gwarantowała pulę miejsc w Sejmie.
Wyborcy mogli wszakże wybierać między poszczególnymi kandydatami na danej liście i spośród kandydatów wystawionych przez Zjednoczone Stronnictwo Ludowe, Stronnictwo Demokratyczne i organizacje katolickie
(PAX i Unia Chrześcijańsko-Społeczna) do Sejmu dostali się zwolennicy odrzucenia komunizmu i przekreślenia układu „okrągłego stołu”.

W rezultacie kiedy w lipcu 1989 r. zebrało się Zgromadzenie Narodowe żeby wybrać prezydenta, PZPR z sojusznikami dysponowała mniejszością bo zbuntowali się m.in. posłowie ZSL (dzisiejsze PSL).
Gdyby posłowie Obywatelskiego Klubu Parlamentarnego (czyli Solidarności) przyszli wszyscy i zagłosowali przeciwko Jaruzelskiemu – nasza historia potoczyłaby się inaczej.

Jednak generał dostał pomoc od części OKP, Adam Michnik bowiem w obawie przed „polskim nacjonalizmem” podjął decyzję, którą streścił w sloganie: „Wasz prezydent, nasz premier”. W rezultacie 7 posłów Solidarności oddało głos nieważny, 11 specjalnie nie przyszło na obrady, a jeden nawet zagłosował za Jaruzelskim.
I był to ten jeden głos, który dał Generałowi prezydenturę.

Jaruzelski jako prezydent wybierany przez Zgromadzenie Narodowe czyli przez parlament miał kompetencje ograniczone, tak jak to jest w podobnych systemach np. w RFN, gdzie wybierany przez połączone izby parlamentu prezydent jest funkcją bardziej reprezentacyjną.

W 1990 roku nastąpiła zmiana sposobu wybierania prezydenta i następcę Jaruzelskiego czyli Lecha Wałęsę – wybraliśmy w wyborach powszechnych.
Tak wybrany prezydent powinien dostać realne uprawnienia do rządzenia, powinien powoływać rząd, pełnić pełną władzę wykonawczą. Tak jak to dzieje się w państwach z systemami prezydenckimi np. we Francji czy w USA.

Jednak ówczesny konflikt Wałęsy z obozem Adama Michnika sprawił, że Sejm stworzył dziwaczną hybrydę w istocie odbierając prezydentowi realne uprawnienia dając mu za to mnóstwo publicznych pieniędzy na paradowanie, obsadzanie swoimi zwolennikami stanowisk w Kancelarii Prezydenckiej, przecinanie wstęg, składanie wizyt itp.itp.

Polska jest chyba jedynym państwem na świecie, w którym trójpodział władzy zastąpiono „czwórpodziałem” rozdzielając władzę wykonawczą między wybieranego w powszechnych wyborach prezydenta i wybieranego przez Sejm – premiera. Stało się tak na początku okresu "transformacji ustrojowej" i trwa niestety do dzisiaj.   

Jest to rozwiązanie kompletnie niefunkcjonalne, rodzące nieustanny konflikt między dwoma ośrodkami władzy wykonawczej i niebywale rozrzutne.

Mocarstwo jakim są Stany Zjednoczone nie muszą utrzymywać dwu kancelarii – prezydenta i premiera.
My oczywiście jesteśmy bardziej niefrasobliwi i na zdublowaną niepotrzebnie administrację na tym szczeblu wydajemy kilkaset milionów rocznie. A co? Nie stać nas?

Polski model rozdwojenia władzy wykonawczej jest ustrojowym dziwactwem, nie znam innego państwa, które tak nonszalancko wbudowałoby do swojego systemu oczywistą wadę – można powiedzieć „wadę genetyczną”.

Jednak nikt w Polsce nie podejmuje na ten temat dyskusji – chociaż co chwilę jakieś partie przedstawiają się publiczności jako ci, którzy chcą naprawić państwo.

Najczęściej chodzi im o to, żeby to państwo po prostu przejąć dla siebie i swoich bliskich.

Właśnie widzimy jak partia Jarosława Kaczyńskiego w praktyce realizuje głoszone hasła.
Jeśli symbolem uczciwości ma być minister, którego brat dostaje milionowe dotacje od rządu to znaczy, że jest to „uczciwość nowego typu”.

Dotknięta genetyczną wadą - „uczciwość inaczej”.
 
Janusz Sanocki - Poseł VIII Kadencji Sejmu RP
 

KOMENTARZE

 • autor
  Przyznam, że mierzi mnie taka postawa zakładająca, że wszyscy kradną. Oznacza, że autor też by chciał, ale mu to uniemożliwiono i stąd frustracja.

  "Jeśli symbolem uczciwości ma być minister, którego brat dostaje milionowe dotacje od rządu to znaczy, że jest to „uczciwość nowego typu”."

  To dowód na takie podejście.
  Bo czy nie powinno być rozważenie, że te dotacje są właściwie skierowane? Czy prace czynione przez brata ministra - są wartościowe? I wreszcie, czy mógł je wykonać ktoś inny?
  A co by było, gdybyśmy mieli do czynienia z "nowym Einsteinem" - też autor gotów byłby go "upier...ć", bo to czyjś krewny lub znajomy?

  Myślę, że czeka nas proces zmian społecznych w którym z polityki należy usunąć zarówno takich "podejrzliwych", jak i tych, którzy doprowadzili do tego, że w politykach widzi się tylko złodziei.
  To możliwe - wtedy, gdy uprawianie polityki przestanie się opłacać.
  Trudny proces, ale tego oczekuje społeczeństwo Rzeczypospolitej.
 • 5*
  Jak można krytykować PiS i jego ministrów?
  Jak można nawet pomyśleć, że mogą być oni nieuczciwi?
  Wszystkich podejrzliwych i wątpiących należy usunąć - na zawsze!
 • @dolby 07:47:18
  Każdy sądzi wg siebie.
  Złodziej wszędzie widzi złodzieja.
  Gratuluję odwagi w samoocenie.
 • @Robik 07:50:14
  Trzeba zostawić tych z PO. Im wystarczy do podziału VAT.
 • @Krzysztof J. Wojtas 08:12:31
  Na szczęście istnieje jeszcze świat poza bandą PO-PiS-ową.
 • .
  Autor "mydli czytelnikom oczy" sugerując "czwórpodział" władzy w Polsce i nazywając takie rozwiązanie "kuriozalnym" tak jakby sądził, że czytelnicy nie zdają sobie sprawy z tego, w jakim celu podział władzy w ogóle jest wprowadzany. Podział władzy zaś jest wprowadzany po to, by rozdzielone władze wzajemnie siebie nawzajem powstrzymywały i ograniczały. Patrząc pod takim kątem na praktykę funkcjonowania ustroju w Polsce widać wyraźnie, że władze ustawodawcza i wykonawcza w postaci premiera są ze sobą ściśle powiązane i nierozdzielne. Tym samym oddzielna władza wykonawcza prezydenta, nawet z tak minimalnymi uprawnieniami jak veto, stanowi element realnego podziału władzy. Nie jest to wprawdzie "modelowy" podział władzy, lecz mimo tego spełnia tę funkcję jaką podział władzy ma pełnić - powstrzymywanie jednej władzy przez drugą.
 • Dedykowane wszystkim miłośnikom PiS
  Prawdziwa twarz PiS:
  https://www.youtube.com/watch?v=sOPvKAhL-eo
 • Do @Krzysztof J. Wojtas 07:21:00
  Pan Wojtas piszesz [ Myślę, że czeka nas proces zmian społecznych w którym z polityki należy usunąć zarówno takich "podejrzliwych", jak i tych, którzy doprowadzili do tego, że w politykach widzi się tylko złodziei. ]

  Ten pana proces zmian to ile ma trwać ? dalszych 30 lat ?

  Autor pisze ! [ Mocarstwo jakim są Stany Zjednoczone nie muszą utrzymywać dwu kancelarii – prezydenta i premiera.
  My oczywiście jesteśmy bardziej niefrasobliwi i na zdublowaną niepotrzebnie administrację na tym szczeblu wydajemy kilkaset milionów rocznie. A co? Nie stać nas? ]

  Panie Sanocki ! ten przerost polityczno- administracyjny stworzono jako synekury dla żydostwa w Polsce ! te żydowskie darmozjady nic sobą nie reprezentują to pasożyty nieroby wzajemnie sie popierające

  Sami sobie zmajstrowali tak zwaną konstytucje Kwaśniewskiego z 1997 r która CAŁKOWICIE ochrania tą żydowska zgraje pasożytniczą !!!

  Ireneusz Tadeusz Słowianin Lach.
 • Autor dalej
  myśli, że z tą - tzw. demonkraturą to tak naprawdę. To co widać w tzw. demonkraturze to parawan - a zarazem dekoracja tzw. demonkratury. Natomiast za parawanem kryją się ci - co stale rządzą a nikt nigdy ich nie wybiera.
  Wniosek?
  Powyższe jest gwarantem trwania tzw. demonkratury - gdyby było inaczej - tzw. demonkratury by kategorycznie zakazano. Zakazano!
 • @Robik 08:44:20
  No kurcze. Faktycznie.

  Ale za PO - po prostu już nie byłoby problemu, bo wszystko byłoby już sprzedane i nie byłoby potrzeby koordynowania zasad bezpieczeństwa.
 • @Krzysztof J. Wojtas 09:09:27
  Na szczęście są tacy ludzie jak Braun i Konfederacja.
  Nie ma już konieczności wyboru pomiędzy dżumą a cholerą.
 • Najgorsze w Polsce jest to, że osoby z Downem mogą zostać posłami
  czego świadectwo daje taki osobnik w niniejszej notce.

  W Polsce prezydent ma istotną część władzy ustawodawczej, a nie wykonawczej.

  Ponadto, jak powszechnie wiadomo, jego prerogatywy władzy, zwłaszcza ów "zrąbek władzy wykonawczej" jest mu odbierany według widzimisię "konstytucjonalistów". Kiedyś nawet odebrano prezydentowi środek transportu, aby siedział "na dupie pod żyrandolem".
 • @Krzysztof J. Wojtas 07:21:00 obie łapki w górę
  autor jest sfrustrowany, bo wyborcy go nie poparli, a poparli "jakiś złodziei".

  Tę propagandę to mógł robić, gdy był u żłobu, a nie wtedy, gdy go odstawili.

  Autor nie jest w stanie w swoim poselskim umyśle odróżnić darowizny (w jego opinii nieuzasadninonej, czyli kradzieży środków publicznych) od dotacji na określony cel ze spodziewanym zyskiem społecznym.

  Niestety, większość naszych posłów nie umie zliczyć do trzech.

  Sami jesteśmy winni, że do sejmu posyłamy największych głupków.
 • @Robik 07:50:14
  Tak, w Australii to wszyscy święci, nawet ostatniemu Aborygenowi przyznali jakieś prawa, gdy już zgładzili wszystkich jego krewnych.
 • @Krzysztof J. Wojtas 08:11:43
  Ta teza jest z gruntu nieprawdziwa.

  Złodziei w bliźnich widzą też uczciwi ludzie, powiem nawet więcej, widzą znacznie więcej złodziei niż złodzieje.
 • @interesariusz z PL 09:35:08
  Jak się czujesz głosując na jawnych ZDRAJCÓW?
  Zabolało!
 • @programista 08:24:59
  Ale w praktyce, gdy "nasz prezydent i nasz premier", ta władza tylko łączy szeregi utrwalając swój nepotyzm i działa na szkodę obywateli. Swoją drogą, Pan Sanocki czyni nader trafne spostrzeżenie i w tym układzie premier wydaje się być całkowicie zbędnym utrzymankiem podatników, obdarzonym zresztą zbyt daleko idącymi uprawnieniami. (np. prezent 2 mld. dla banku Morgana. Była na to zgoda parlamentu? Nie przypominam sobie.) Reasumując, trój czy czwórpodział władzy stał się za rządów PiS-u kilku głową hydrą, nad którą opozycja (również marionetkowa) nie ma żadnej kontroli. Niby podskakuje, coś tam krzyczy, ale poplecznictwo kwitnie jak kaczeńce na bagnach.
  W mojej ocenie 5*
 • @programista 08:24:59
  veto do ustawy, jak również inicjatywa ustawodawczy prezydenta, to elementy władzy ustawodawczej.

  Inna sprawa, iż tak zwana demokracja pralamentarna miesza władzę ustawodawczą z wykonawczą.

  I dlatego władza sądownicza jest ponad wszystkie, i ponad suwerenem.

  Prawdziwym suwerenem są trybunały.
 • Najśmieszniejsze w tym jest to, że Jaśnie Pan Były Poseł
  ma w głębokim poważaniu, co tu wypisujecie, i w ogóle tego nie czyta.

  Jest to jeden z największych błędów strategicznych właściciela witryny nE, a potem i neon, iż nie są wyróżniani polemizujący autorzy, realni uczestnicy dysputy, od sekretarzy osobników, traktujących neon jak jeden z niezliczonych słupów ogłoszeniowych.
 • @Robik 09:39:26
  Nie.
 • @Krzysztof J. Wojtas 08:11:43
  Czy ś.p. Jolanta Brzozowska walcząca ze złodziejską prywatyzacją kamienic też była złodziejką? Uważam proszę Pana, że takim stereotypowym podejściem można straszliwie kogoś skrzywdzić. W rządzie większość kradnie, powiedziałabym nawet, że tam kradnie każdy, kto jest pewien bezkarności. Dlatego nic nie zmieni karuzela stanowisk, tylko prawo, uniemożliwiające złodziejstwo i stanowiące nieuchronność kary. Ludzka psychika niestety nie jest zero-jedynkowa. Wiele się tutaj pisze o demokracji, której w Polsce nie ma i nigdy nie było, bowiem demokracja jest tylko wówczas, gdy społeczeństwo (poprzez odpowiednie rozwiązania legislacyjne) trzyma władzę za mordę.
 • @interesariusz z PL 09:46:11
  To Ty jesteś dużo cięższy przypadek niż myślałem.
  "Sumienie ma czyste, nieużywane".
  Tak też można przejść przez życie.
  Z pozoru może wydawać się to nawet łatwiejsze.
  Z pozoru...
 • @Krzysztof J. Wojtas 08:12:31
  A potem z vatu "korzystało" PiSIactwo. Z Banasiem sprawa niewyjaśniona
 • @Robik 08:44:20
  Nowy ambasador Polski w USA oficjalnie już zwrócił się do organizacji żydowskich, aby nazywały się polonią amerykańską. Do tej pory wprawdzie kolejne rządy zamiast z Polakami kontaktowały się z Żydami udającymi Polaków, także ambasadorzy na Polskę byli żydowskiego pochodzenia, ale to było kamuflowane. PiS postanowił uzewnętrznić swoją politykę, przynajmniej za kałużą.
  https://www.youtube.com/watch?v=OrVoRtp-8_M
 • @Robik 09:17:05
  Znaczy, że Braun nam chce zaserwować gorszy syf niż te znane?
  Bo jakoś mi się widzi, że w tym kierunku idzie.
 • @viridiana 09:51:51
  Nie podobają mi się porównania stwierdzeń o charakterze ogólnym z indywidualnymi przypadkami.
  To metoda manipulacji.

  Jeśli w temacie: jest Pani w stanie podać ze dwa tematy na które firma brata Szumowskiego dostała granty?
  Bo takie twierdzenie, że wszyscy kradną, a przynajmniej chcą kraść - nie przystoi osobie poważnej.
 • @Wican 09:55:06
  To po co brałeś? I do tego "brałeś". Bo inaczej nie da się tego zakwalifikować.
 • @Krzysztof J. Wojtas 10:53:28
  Jeśli "gorszym syfem" jest Polska dla Polaków to oczywiście masz rację.
  Głosuj na zdrajców.
 • @Krzysztof J. Wojtas 11:00:09
  Kłamca Wojtas. Zwykłe moralne dno o "etyce" sytuacyjnej. Ale to już końcówka PiSiackiego dyletanctwa.
 • @Krzysztof J. Wojtas 10:58:50
  "Nie podobają mi się porównania stwierdzeń o charakterze ogólnym z indywidualnymi przypadkami.
  To metoda manipulacji."

  Tak, to jest Pańska metoda manipulacji. Odrzucać fakty, które Panu nie pasują.
 • @Wican 11:08:15
  Absolutna prawda - moralne dno!
  Brak słów na tego antyPolaka.
  Jak można oskarżac Brauna, że "chce nam zaserwować chce gorszy syf niż te znane" i popierać PiS po obejrzeniu czegoś takiego:
  https://www.youtube.com/watch?v=sOPvKAhL-eo
  Podłość najgorszego rzędu.
  Człowiek bezwstydny.
 • @Pedant 11:13:00
  Stado kundli z Pedantem, który włącza się barytonem, bo te inne to tenorki, albo całkiem falsety.

  A ten barytonek mógłby przestać pieprzyć, a wskazać fakty? Czy zaraz na falset wejdzie?
 • @Krzysztof J. Wojtas 11:27:40
  Kundle są najzdrowsze. Nie to co degeneraci "narodu wybranego".
 • @Wican 11:30:29
  Przeczytaj palancie notkę Pedanta o KTT - tam "chór wujów" prezentuje swe poparcie dla KTT. I jakoś brak uwagi, że chyba wszyscy są pochodzenia żydowskiego.

  Kultura KTT - to próba "ukulturalnienia" Polaków na żydowskie wyobrażenie kultury.

  Ale jak Pedantowi wykazałem, że musi co ma powiązania żydowskie - to natychmiast zawył i wrodzone chamstwo się ujawniło.

  Pytanie: dlaczego wszyscy Żydzi chcą uchodzić za Polaków, a dla Polaka nazwanie go Żydem jest obrazą?
  (Patrz uwaga o "polskim ambasadorze" w USA, który sugeruje, aby środowiska żydowskie zaczęły podawać się za Polonię).
 • @Krzysztof J. Wojtas 11:42:06
  "Pytanie: dlaczego wszyscy Żydzi chcą uchodzić za Polaków, a dla Polaka nazwanie go Żydem jest obrazą?"

  KTT był Żydem i wcale tego nie ukrywał.

  Pochodził z prominentnej rodziny żydowskiej, w której byli przemysłowcy, działacze PPS i spółdzielczości, studiował historię sztuki.

  Jego brat Jerzy, był długoletnim rektorem Łódzkiej Szkoły Filmowej, której absolwentami byli między innymi Krzysztof Zanussi, Roman Polański, Krzysztof Kieślowski i Andrzej Wajda. Wybitna rodzina.
 • @Robik 08:44:20 ⭐⭐⭐⭐⭐
  " SKANDAL! Agenci Mossadu w POLSKICH "służbach specjalnych"? G. Braun: Hańba Wam! "

  Skoro tak głosują, to oznacza że większość parszywych posłów to agenci żydzi i neobanderowcy. 5 kolumna przeżarła struktury państwa i działa na rzecz obcych zleceniodawców.

  Polacy wyborcy do jasnej i ciemnej cholery ❗❗❗ stuknijcie się w te zakute łby kogo wy w Polsce wybieracie ❗❗❗. Zdrajców i szuje wrogów Polski i Polaków dla których interesy Polski i Polaków nie istnieją.
  Dla tych szubrawców liczą się tylko interesy Żydów i upa zwolenników i amerykańskiej imperialistycznej terrorystycznej mafii która ekonomicznie szantażuje Europę narzucając dyktat UE.

  Polska kraj stracony ❗❗❗

  Z takimi wyborcami Polska jest stracona ❗❗❗
  Winę ponoszą wyborcy głosując na antypolski PIS i PO ❗❗❗

  https://www.youtube.com/watch?v=sOPvKAhL-eo
 • @Pedant 11:53:26
  Nie przeczę wybitnym walorom intelektualnym KTT. Przynajmniej jak na Żyda.

  Tyle, że co to ma wspólnego z polskością?Czy w jakikolwiek sposób zasłużył się dla Polski i polskości?
 • @Krzysztof J. Wojtas 11:59:01
  "Tyle, że co to ma wspólnego z polskością? Czy w jakikolwiek sposób zasłużył się dla Polski i polskości?"

  Tak, KTT podniósł poziom polskiej kultury politycznej, a przynajmnie jpublicystyki.
 • @Krzysztof J. Wojtas 11:42:06
  Znowu insynuacja. Toeplitz to z rodziny przemysłowców. Czyli nie tylko lichwa sie zajmują.To była intelektualna elita.
  A ja, gdy idzie o domniemane żydostwo, to z komentarzy mogę wnioskowac jedynie na podstawie hipokryzji. Etyka sytuacyjna.
 • @Krzysztof J. Wojtas 11:59:01
  Czy się zasłużył? Chyba przy Czterdzielstolatku. I przejawu mentalności żydowskiej nie nazwał "cywilizacja polską". Aż takim hipokrytą nie był.
  A, chyba badał też sztukę komiksu
 • @Wican 12:08:29
  Czyli jesteś (palancie - bo się odezwałeś na wezwanie), jesteś nie tylko Żydem, ale i hipokrytą.
  Jednym słowem - nadajesz się do tej psiarni.
 • @Pedant 12:06:18
  Żyd manipulant; na jakiej podstawie określasz, dupku, kulturę polityczną KTT jako polską?

  Czy wreszcie dotrze, że takich .... jak Szanowny, będę nazywał po imieniu?
 • @Krzysztof J. Wojtas 11:42:06
  (Patrz uwaga o "polskim ambasadorze" w USA, który sugeruje, aby środowiska żydowskie zaczęły podawać się za Polonię).
  A ten "polski ambasador" to sam się tam desygnował czy raczej został desygnowany przez żydowski pis? (popierany przez Wojtasa)

  ps. z zażenowaniem posługuję się łopatologią.
 • @Krzysztof J. Wojtas 12:13:43
  "Żyd manipulant; na jakiej podstawie określasz, dupku, kulturę polityczną KTT jako polską?"

  Czy jesteśmy na ty z Wojtasem? Kultura to nie tylko Polacy. Jak by wyglądała Polska bez Szekspira, Dostojewskiego, Cervantesa, czy choćby takiego Haszka?

  Leśmian, Lem, Tuwim też sroce spod ogona nie wypadli.

  Dla Pana ideałem jest mityczna Mława (bez obrazy dla jej poczciwych obywateli) czyli koszmar Wojtasowej "Cywilizacji Polskiej".
 • @wercia 12:19:32
  Werciu! A chociaż wiesz, co to jest łopata, że o łopatologii wspominasz?
  Żydzi nie zajmują się ziemią - bo tej nie da się oszukać.
  To skąd u Szanownej to odwołanie?
 • @Krzysztof J. Wojtas 12:11:42
  To, że byle kto próbuje mnie obrażać, tylko mnie śmieszy. Wystarczy poczytać Twoje komentarze. Takiego zakłamania, to na neonie, chyba nikt nie prezentuje.
 • @Pedant 12:23:35
  "Jak by wyglądała Polska bez Szekspira, Dostojewskiego, Cervantesa, czy choćby takiego Haszka?"

  O kurcze. To wszystko Żydzi?
  To już lepsza "Mława".
  PS. A od kogo Francuzi uczyli się używania widelca?
  Więc może nie byłoby tak źle z polską kulturą.
 • @Krzysztof J. Wojtas 12:29:55
  I znowu nie znasz podstaw. Zydzi w Europie nie mogli kupować ziemii, to i rolą się nie zajmowali. Tak jak też Ormianie. Ale pojedź do Armenii, to zobaczyłbyś rolników. W Izraelu też pewnie są. Ale cóż, bajkopisarzu. "Czego Krzysiu się nie nauczył, to i Krzysztof nie będzie wiedział. Czy jakoś tak to szło.Nie głupio tak cię się kompromitować? Takiemu "misjonarzowi"?
 • @Krzysztof J. Wojtas 12:33:52
  Widelca? CHyba z Włoch to przyszło poprzez Katarzynę Medycejską. Do nas ponoć poprzez Bonę czyli równiez z Włoch.
  Katarzuna Medycejska to matka króla Henryka Walezego a we Francji króla Henryka III.
  A widelec przyjechał bodaj z Bizancjum w XI wieku do Wenecji z jakąś księżniczką.
  Inna sprawa, że gdy pacan Kownacki walnął "babola" z tym widelcem, to pokazał tylko swoje kopleksy. Wojtas jako PiSofanatyk również próbuje leczyć kompleksy poprzez widelca. Nawet nie przywiązując wiekszej wagi do stanu faktycznego
 • @Krzysztof J. Wojtas 12:33:52
  "O kurcze. To wszystko Żydzi?"

  Tak, tak. Szekspir, Dostojewski, Cervantes, i Haszek to wszystko Żydzi.

  "To już lepsza "Mława".

  Pan jest z Mławy?

  "A od kogo Francuzi uczyli się używania widelca?"

  Widelec przyszedł z Bizancjum. W Polsce pojawił się w XVII wieku, zapewne pod wpływem królowej Bony. We Francji o sto lat wcześniej, też pod wpływem Włoszki - Katarzyny Medycejskiej.
 • @Wican 12:42:27
  "Nawet nie przywiązując wiekszej wagi do stanu faktycznego"

  Pan Wojtas przecież powiedział, że ma uczulenie na fakty:

  "Nie podobają mi się porównania stwierdzeń o charakterze ogólnym z indywidualnymi przypadkami."
 • @Pedant 12:23:35
  I jeszcze o kulturze.

  Owszem, polską formą grzecznościową jest tytułować kogoś "Pan, Pani" - co oznacza samodzielny status danej osoby.
  Zwykle stosuje się to "na wyrost" przydając ten tytuł także ludziom niesamodzielnym, a więc tytułu niegodnym.

  Tu w blogowaniu zwykle używam tego tytułu. Jednak, gdy ktoś manipuluje, ewidentnie kłamie, stawia fałszywe tezy i rzuca oskarżenia o takim charakterze - traci "godność osoby" i staje się zwykłym ...

  Zazwyczaj w takich przypadkach używam względem takich, niegodnych tytułu Pan (Pani) , określenia "Szanowny" (w odróżnieniu od "szanowany"). Bo to taki grzecznościowy tytuł z konieczności.

  Cóż, przyznaję, że czasem mnie ponosi i stosuję określenia właściwe bezpośrednio.
 • @Pedant 12:47:10
  Chyba pomieszałeś. Królowa Bona zmarła gdzieś około połowy XVI wieku, Katarzyna była ze 30 lat młodsza
 • I taka zacietrzewiona dyskusja
  pod bzdetem, w której autor nie uczestniczy, mając wszystkich dyskutantów w głębokim poważaniu,

  rzucił perłę przed wieprze, a te się przepychają.
 • Czytając te mądrości
  pod artykułem Janusza Sanockiego - proponuje nie karmić trolli wywodzących się z żymokomuny czy opętanych pożytecznych idiotów wywodzących się z sierot po Polsce w Atrapie Polski prze - żymokomunę.
  Wniosek?
  Jest na tym portalu kilkoro dzieciaków Szatana - i opętanych przez nich nieszczęśników - i niech sobie są - aby ludzie stworzeni przez Boga nie zapomnieli z kim muszą dzielić Ziemię. Jednak nie karmić ich w żaden sposób - tylko obnażać w krótkich żołnierskich słowach. Obnażać - bo chociażby nie wiem jak - ornatem czy owczą skóra by się zakrywali nie zakryją do końca swoich rogów, kopyt i ogona, które sami zresztą odsłaniają - a nawet eksponują - każdym swoim wpisem. A kysz!
 • @interesariusz z PL 12:57:47
  Czy zacietrzewiona? ja z OWjtasa akurat kpię. Taką wredną złośliwość stosuję, acz bez specjalnych emocji.
 • @Wican 12:56:43
  "Chyba pomieszałeś. Królowa Bona zmarła gdzieś około połowy XVI wieku, Katarzyna była ze 30 lat młodsza"

  Rzeczywiście. Przepraszam. Zmyliło mnie to że widelec rozpowszechnił się w Polsce później niż we Francji.
 • @Pedant 12:47:10
  Kolejna żydowska manipulacja, aby tylko obniżyć samowartościowanie Polaków.

  Wszelkie dane wskazują, że widelec to produkt wymyślony gdzieś na Środkowym Wschodzie (Persja). Stamtąd trafił do Bizancjum.
  Ale wcześniej już był znany Grekom, chociaż ci mało go używali - bo nie byli jeszcze na tym etapie kulturowym, aby umieć to narzędzie wykorzystać.
  W Polsce XVI wieku był już znany i używany - na tyle, że stał się elementem kulturowym. Stąd może i we Francji było to narzędzie znane, ale dopiero po kontakcie z Polakami, aby nie uchodzić za prostaków, zaczęli Francuzi używać widelca.
 • @Wican 12:42:27
  // Kownacki walnął "babola" z tym widelcem, to pokazał tylko swoje kopleksy.//

  A przecież mógł walnąć naprawdę boleśnie ale albo nie potrafił albo nie chciał.
  Istnieją przykłady poważniejsze niż "widelec" i historycznie prawdziwsze niż fałszywki okresu wielkie rewolucji mówiące o tym że król wraz z dworem obsrywał pałace.(które zresztą sam budował i kosztownie wyposażał po to aby na końcu osobiście je dewastować)

  Wstydliwym i ukrywanym obliczem Francji i całej "zachodnio-łacińskiej" cywilizacji jest SZUBIENICA.
  Konstrukcje to od czasów średniowiecza po XVII a miejscami XVIII wiek, stała przy każdej drodze wiodącej do dużych miast.Prócz funkcji użytkowej miały pełnić funkcję wychowawczą.
  Były to zazwyczaj konstrukcje duże,zbiorowe, że się tak wyrażę na kilka lub kilkanaście stanowisk równocześnie.
  Ale wszelkie rekordy biła stojąca na przedmieściach Paryża budowla Gibbet z Montfaucon.Mogła jednorazowo "obsłużyć" 70 delikwentów.
  Skazańców nie zdejmowano po egzekucji,wisieli dopóki "ich miejsce" nie było potrzebne dla innego nieszczęśnika.Wówczas,jak przystało na przedstawicieli cywilizacji która w odróżnieniu od ruskich cechuje się szacunkiem dla zwłok, szczątki poprzednika wrzucano do specjalnej studni. https://en.wikipedia.org/wiki/Gibbet_of_Montfaucon
 • @Leonardo da Vinci 11:54:00
  Nie ma chyba bardziej dobitnego DOWODU na zdradę Polski jak to głosowanie POPiS-u!
  Tylko idiota albo jawny zdrajca może po czymś takim głosować na te skrajnie antypolskie partie.
  W wyborczym spocie Konfederacja powinna pokazać to wszystkim Polakom żeby zobaczyli jak głosują ręka w rękę PO i PiS!
  Po czymś takim następnym krokiem POPiS-u powinna być ustawa mówiąca, że prezydent Polski nie musi być Polakiem!
 • @Robik 11:16:34
  Nie wiemy co Braun a dokładnie Bosak, nam zaserwuje po dorwaniu się do władzy.W końcu obaj są polskimi Żydami podobnie, jak większość kandydatów. A w ogóle jest takie powiedzenie - ufaj tylko Bogu a ludziom bacznie patrz na ręce. Zwłaszcza te ręce , które próbują wkładać do naszych kieszeni.
 • @Leonardo da Vinci 11:54:00
  A jest kogo wybierać? Wybór między dżumą a cholerą. I to nie dlatego, że kandydaci to zdrajcy i szuje, tylko ordynacja wyborcza pozwala im skutecznie kandydować. Z taką ordynacją Polska jest stracona, bo obywatele nie zadbali o lepszą. Tu leży ich wina, nie gdzie indziej.
 • @Wican 12:08:29
  Ach wreszcie zrozumiałam, że o Toeplitzu mówicie. Ten starzec żyje jeszcze? Jakież on stanowi zagrożenie dla Polski? Córkę usadził w dziennikarstwie i czeka na swoje misterium.
 • @viridiana 15:12:42
  //Córkę usadził w dziennikarstwie //

  Co to znaczy "usadził" ? kobita ma dość dobre wykształcenie a "fucha" radiowego dziennikarza to nie taki znów wielki cymes jak na córkę takich rodziców.
  Ale a propos....A propos żydów usadzających swoją progeniturę w dziennikarstwie;czy Dawidowi Wildsteinowi zatrudnionemu jak szef Telewizyjnej Agencji Informacyjnej udało się w końcu szczęśliwie skończyć studia?
 • @viridiana 14:59:36
  Nie dowiemy się dopóki nie sprawdzimy.
 • @viridiana 14:59:36
  Braun i Bosak są Żydami? Skąd pani to wie?
 • @ikulalibal 15:29:53
  "Co to znaczy "usadził" ? kobita ma dość dobre wykształcenie a "fucha" radiowego dziennikarza to nie taki znów wielki cymes jak na córkę takich rodziców."

  Są tacy co uważają, że lepszą lub ciekawszą pracę dostaje się tylko przez nepotyzm lub powiązania partyjne. Talent albo po prostu lepsza orientacja wyniesiona z rodziny bo na przykład w domu były ksiązki, nie mieści się im w głowie.

  Taka Monika Jaruzelska, zapewne jej tatuś z zaświatów nauczył ją jak prowadzić program.
 • @zbig71 15:47:26
  "@viridiana 14:59:36
  Braun i Bosak są Żydami? Skąd pani to wie?"

  Każdy kto wyłamuje się ze schematów musi być Żydem.
 • Do @Leonardo da Vinci 11:54:00
  [ Polacy wyborcy do jasnej i ciemnej cholery ❗❗❗ stuknijcie się w te zakute łby kogo wy w Polsce wybieracie ❗❗❗. Zdrajców i szuje wrogów Polski i Polaków dla których interesy Polski i Polaków nie istnieją. ]

  Panie Leonardo żydzi sami się wybierają ! bo wybory są ważne bez względu na frekwencje !!!! takie sobie żydostwo prawo zapisali !!!! czy my Polacy bierzemy w wyborach czy nie to dla żydów żaden problem !

  Ireneusz Tadeusz Słowianin Lach.
 • te wszystkie rozważania
  o kant d-py można roztrzaskać. W istniejącym systemie nic, ale to nic się nie zmieni dopóki wszystkiego całkowity szlag nie trafi i nie zacznie się zupełnie od zera. Te wszystkie rozważania , to pierdy zupełnie bez znaczenia dla nas Polaków. To tak jakby stado baranów w oborze planowało dla siebie przyszłość. Dla nas przyszłość została zaplanowana w tej oto organizacji
  https://wolna-polska.pl/wiadomosci/onz-stworzyl-strone-poswiecona-nowemu-porzadkowi-swiata-nwo-2020-06
  PIS, PO, Konfederacja, komuchy, socjaliści i liberałowie jaką mają siłę przebicia, by oprzeć się temu co zaplanowano?
 • @zadziwiony 18:55:33
  "PIS, PO, Konfederacja, komuchy, socjaliści i liberałowie jaką mają siłę przebicia, by oprzeć się temu co zaplanowano?"
  Ależ Polska należała do państw-założycieli tej organizacji. Jest nawet tam aktywna. przynajmniej w płaceniu składek. Pilnie realizuje programy, uchwały i rezolucje ONZ (w przeciwieństwie np. do aktualnych sojuszników). Program zrównoważonego rozwoju to pomysł stamtąd, a rząd Morawieckiego zadeklarował nawet przodowanie w jego wykonywaniu. Kiedyś podawałam tu linki.
  Tak więc wszystkie wymienione partie nie tylko nie mają zamiaru się opierać tym pomysłom, ale sekundują im od lat i powoli wprowadzają w życie. Wystarcza obserwacja rzeczywistości, a dla bardziej dociekliwych również zmian w przepisach. Donosy medialne radzę odpuścić, bo ich celem jest sianie zamętu przy wpuszczaniu w maliny.
 • @wercia 19:19:17
  Czyli wszelkie dywagacje, na temat zmiany paradygmatu polskiej polityki społecznej i gospodarczej jak stwierdziłem wcześniej można sobie podarować, bo i tak jest to przelewanie z pustego w próżne. Wszyscy von!!! Olać wybory w jak największym wymiarze by im pokazać środkowy palec. Tyle i tylko tyle na teraz możemy.
 • @interesariusz z PL 09:44:27
  Łachudro skąd ty wiesz co czyta Były poseł Janusz Sanocki Nazwałem cię łachudrą bo kolejny raz czepiasz się kogoś kto nazywa rzeczy po imieniu Nie rób tego więcej bo ktoś ci pysk obije Ps jak ci się nie podoba to wynocha na inny portal, tam dostrzegą twoją mądrośc i cię wypromują Nikt cię tutaj nie trzyma
 • @Krzysztof J. Wojtas 10:53:28
  Panie Krzysztofie jak pan pije to niech pan odpóści sobie komentowanie Jak pan wytrzeźwieje to może żałować tych głupot co pan powypisywał
 • @obywatel zniewolony 04:34:38
  A tak z ciekawości: Pan tak w imieniu postponowanych przeze mnie blogerów o żydowskiej proweniencji?

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930