Gorące tematy: COVID-NEWS Antypartia Ruch Oporu 2020 Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
232 posty 0 komentarzy

Okiem Suwerena

Janusz Sanocki - Spostrzeżenia parlamentarzysty

List Otwarty do Pana Prezydenta RP

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Zgodnie z art. 3 Konstytucji RP – „Rzeczpospolita Polska jest państwem jednolitym”. Ostatnie działania prezydenta Warszawy p.Trzaskowskiego oraz Prezydent Gdańska – pani Dulkiewicz - naruszają art. 3 Konstytucji RP.

List Otwarty do Pana Prezydenta RP

Szanowni Państwo!

W związku z ostatnimi inicjatywami prezydenta Warszawy, P. Trzaskowskiego (LGBT), a także w związku z zagranicznymi wypowiedziami prezydent Gdańska P. Dulkiewicz zwróciłem się do Prezydenta RP o podjęcie inicjatywy ustawodawczej i uchylenia ustawy o bezpośrednim wyborze prezydenta, burmistrza, wójta, jako że jak się okazuje sytuacja zagraża integralności państwa polskiego i jest sprzeczna z art. 3 Konstytucji RP.

Tekst poniżej.

Janusz Sanocki

 

Janusz Sanocki Nysa dnia 8 marca 2019 r.
Poseł niezrzeszony
wiceprzewodniczący
Poselskiego Zespołu
na rzecz Nowej Konstytucji

Pan Andrzej Duda
Prezydent RP

Szanowny Panie Prezydencie!

Zgodnie z art. 3 Konstytucji RP – „Rzeczpospolita Polska jest państwem jednolitym”. Tymczasem ostatnie działania prezydenta Warszawy p.Trzaskowskiego zmierzające – wbrew polityce oświatowej ustalonej przez
Sejm i Rząd do narzucenia mieszkańcom Warszawy ideologicznego programu prowadzącego - w opinii większości społeczeństwa do demoralizacji dzieci – wyraźnie ten zapis konstytucyjny naruszają.

Prezydent Warszawy wykracza także swoim działaniem daleko poza ramy jego uprawnień wyznaczone przez ustawę samorządową.
Podobne działania – naruszające zasadę jednolitości państwa – podjęła ostatnio nowo wybrana prezydent Gdańska – pani Dulkiewicz, która w prasie niemieckiej poddała krytyce legalne władze Rzeczypospolitej.
Pani Dulkiewicz wkroczyła w ten sposób w sferę polityki zagranicznej zastrzeżoną do kompetencji władz centralnych i – podobnie jak Rafał Trzaskowski naruszyła ustawę samorządową wyznaczające granice jej kompetencji jako reprezentanta samorządu lokalnego.

Panie Prezydencie!

Sprawa nie jest błaha gdyż wyraźnie ukazuje sytuację, w której bezpośrednio wybrani prezydenci uzyskali status tak daleko posuniętej niezależności, nieograniczonej żadnymi ramami, że pozwalają sobie na prowadzenie polityki na poziomie państwowym, a nawet międzynarodowym. W istocie prowadzi to de facto do uzyskania suwerenności tak wybranych samorządowców i ich samorządów kosztem suwerenności państwa polskiego jako całości.

Na proces, który – jeśli będzie się dalej rozwijał w ten sposób – doprowadzi do rozpadu państwa polskiego nie możemy patrzeć obojętnie. Należy pilnie przystąpić do analizy przyczyn tego zjawiska i podjęcia stosownych działań ustawowych dla powrotu do konstytucyjnej zasady jednolitości państwa wyrażonej w art. 3 Konstytucji RP.

Zdaniem moim, jak i wielu obserwatorów życia samorządowego, przyczyną tej patologii w polskim samorządzie jest wprowadzony w 2002 r. bezpośredni wybór prezydenta, burmistrza i wójta. Przy słabości społeczeństwa obywatelskiego w Polsce, a także znanych niedomogach instytucji kontrolnych bezpośrednio wybrany prezydent czy burmistrz uzyskał niebywałą przewagę nad radą miejską. Dysponujący ogromnymi budżetami, mając możliwość obsadzania stanowisk w administracji, w spółkach miejskich czy w zakładach budżetowych – bezpośrednio wybrani prezydenci korumpują na wielką skalę otoczenie (w tym radę, która traci możliwość realnej kontroli ich poczynań) i budują realną strukturę władzy silniejszą od wszystkich oficjalnych ugrupowań i organizacji. Stąd w ostatnich wyborach samorządowych reelekcję uzyskało blisko 90% urzędujących prezydentów, burmistrzów i wójtów.

Efektem tego błędu ustrojowego, jakim w naszych warunkach było wprowadzenie bezpośredniego wyboru prezydenta, burmistrza i wójta, jest powolne, ale realne utrwalanie w rzeczywistości całkowitej autonomii – zwłaszcza prezydentów dużych organizmów miejskich, którzy w poczuciu bezkarności mogą sięgać po zadania nie należące do ich kompetencji, w konsekwencji podważając zasadę konstytucyjną jednolitości państwa.

Zwracam się zatem do Pana Prezydenta, jako strażnika przestrzegania Konstytucji, suwerenności Państwa, a także nienaruszalności terytorialnej Rzeczypospolitej o podjęcie inicjatywy ustawodawczej zmierzającej do uchylenia ustawy o bezpośrednim wyborze prezydenta, burmistrza i wójta a zatem powrót do stanu prawnego sprzed 2002 r. czyli powrót do kształtu samorządu ustanowionego ustawą z roku 1990 – w opinii wielu samorządowców – ustawą, która najlepiej określała kształt ustroju samorządowego państwa polskiego.
Zwracam się do posłów, samorządowców, a także do wszystkich obywateli o poparcie niniejszego apelu.

Janusz Sanocki

Poseł Niezale
 

KOMENTARZE

 • A ostrzegalismy!!!!!!
  Panie Posle …..lata temu:-))))
  Ze najsprawiedliwszym sposobem jest …..otwarty przetarg na stanowiska???? Sterowany przez najwiekszych SSynow uwlaszczonych majatkiem PRLu.....
 • #
  nie do pana presydęta tylko do chama prezydenta -
  ktoz inny jak nie cham!!!! moze stac na bacznosc obok jakiegos trampa podpisujac wyroki na polske???!!! - czy to pan czy cham???!!! - CHAM!!!
  a poza tym - o co chodzi z tymi listami otwartymi - wszak wszem i wobec istnieje no chocby pozorna, tajemnica korespondencji...
  wiec dajta se na luz z listami otwartymi...
  listy otwarte zalatwia sie najlepiej kulkami bez lusek - i te kulki sa na pewno otwarte!!!
 • @siwekperu 04:32:46
  Treść treścią, ale Drogi Siwku - uważaj, bo ci uzdę założą.
 • To są kłótnie między różnymi anty Polskimi stronnictwami.
  Stronnictwo żydowsko-niemieckie kłóci się z stronnictwem Amerykańsko żydowskim.
  To kłótnia w globalnej żydowskiej rodzinie.
  A wszystko dlatego że Rockefeller pokłócił się Rodszyldem.
  A pokłócili się w sprawie sposobu podbijania świata.

  To pokazuje czyją własnością stał się teraz cały tzw zachód.
 • @
  A tak jeszcze...

  Czy zauważacie specyficzną wymowę mimiki twarzy na zdjęciu (tym wprowadzającym) osób tam występującym?

  Każdy psycholog stwierdzi, że to reakcja na fałszywy przekaz jakiejś idei przekazywanej w tym gronie.
  Niektórzy mają wręcz obrzydzenie widoczne na twarzach. Inni wyraźnie są wewnętrznie zdystansowani i uczestniczą w hucpie z obowiązku.
 • Demokracja dla ludzi, czy dla kooptacji elit
  Przypomnę, że bezpośredni wybór wójtów, burmistrzów i prezydentów gmin był jedną z wprowadzonych inicjatyw ustroju samorządowego rządu Jerzego Buzka. Sejm nie wprowadził natomiast równoległej inicjatywy bezpośredniego wyboru radnych.

  Propozycja Pana Posła stawia przed Panem Prezydentem pytanie, czy Polaków stać na demokrację.
 • @Oscar 07:20:26
  A wszystko dlatego, że kiedyś państwa nie wzięły za łeb tych różnych rockefelerów i innych hrabiów rozwijających się do rozmiarów zrażających najpierw tym państwom, i narodom a teraz całemu światu.
  Tu był problem kiedyś tam w historii świata i poszczegolnych państw.

  Całe narody Afryki, Ameryki Południowej (M.in 12mln Indian wymordowanych przez tych "wyzwolicieli" Ameryki), Azji itd, itp gdzie tylko ci kolonizatorzy dotarli, przeklinają ten dzień, gdy państwa (wtedy monarchie) pozwoliły tym wszystkim różnej maści hrabiom, ale i zwykłym rzemieślnikom obrosnąć do rozmiarów bestialskich kolonizatorów.
  Tutaj pokazane jest udaremnienie jednej ze współczesnych prób kolonizacji Polski :
  https://www.youtube.com/watch?v=K0PolVoVerM&t=34s
 • Prezydent Warszwy Trzaskowski powinien przede wszystkim być ściagany za...
  jawne demoralizowanie dzieci i młodzieży w tym tych najbardziej bezbronnych bo dzieci przedszkolnych!
  Człowiek który powinien stać na straży Prawa dopuszcza się zbrodni demoralizacji dzieci poprzez naukę 4-latów masturbowania się a starsze dzieci przyzwyczaja do pedofilii i wmawiania im wszelakich zboczeń.

  Powinien być niezwłocznie zatrzymany przez służby ochrony Państwa np ABW i osadzony w areszcie do czasu rozpatrzenia sprawy i postawienia mu zarzut ów tej zbrodni!

  Kiedy w końcu ludzie poodrywają te swoje głowy od ogłupiających ich telewizorów i zaczną nazywać rzeczy po imieniu!
 • @Jan Paweł 08:19:33
  Takim aresztowaniem Państwo Polskie pokazałby że jest Państwem Prawa i byłoby to zatrzymanie ostrzeżeniem dla innych takich zbrodniarzy...
  Czy nie ma tam u góry nikogo ma jeszcze jakąś jasność myslenia?!
 • @Jan Paweł 08:19:33
  wczesna aktywność seksualna powoduje aktywizację w organiźmie hormonów płciowych a te działają w taki sposób, że m.in zamykają kości długie piszczelowe kończyn, czyli dzieci przestają rosnąć.\

  CZY O TO CHODZI?, ŻEBY POLSKIE DZIECI NIE ROSŁY?
 • Rząd Polski natychmiast powołał by komisarycznego prezydenta !
  Polski rząd by się nie patyczkował i natychmiast odwołał by prezydentów Warszawy i Gdańska [ prezydent Starzyński był prezydentem rządu ]
  można ? można pogonić tą żydowską lewacką zarazę z miast !!!!!!!

  No ale w Polsce mamy żydowską okupacje a rządy od 30 lat to rządy fagasów i lokaji światowej mafii żydowskiej i to mafia decyduje o wszystkim ! NIC W POLSCE NIE MOŻNA ZROBIĆ ŻADNYCH REFORM !

  Słowianie ! żydo-ukraiński rząd w Polsce zajmuje się wschodnią flanką
  i poza flanką ich nic nie obchodzi

  UNIA SŁOWIAN i ZWIĄZEK PAŃSTW SŁOWIAŃSKICH to jedyny ratunek dla nas Słowian ! bo ZWIĄZEK Słowian to zdrowa tożsamość

  POLSKA KRAJEM NEUTRALNYM ! PRECZ Z żydowska OKUPACJA !


  Ireneusz Tadeusz Słowianin Lach .
 • @Jan Paweł 08:24:43
  Ale byłby jazgot lewactwa z zachodu. Wrzask byłby nie do opanowania.
 • Genialne stwierdzenie.

  Gdy ujawnienie przestępstwa jest traktowane jako popełnienie przestępstwa, JESTEŚ RZĄDZONY PRZEZ PRZESTĘPCÓW !”
  .https://pbs.twimg.com/media/BmR8K-3CMAANcy4.jpg
  "
  Przypominam nagranie Sawickiej, podsłuchanie zdrajców jak pokazywali swoją pogardę dla Polaków to za przestępstwo uznano ujawnienie przestępstwa sami przestępcy czy zdrajcy (zdrada to też przestępstwo) zostali bezkarni.

  W zasadzie to truizm .. że Polska solidaruchów to kraj rządzony przez przestępców (zdrajców Narodu Polskiego) w interesie obcych wrogich narodowi Polskiemu sił (globalna mafia żydowska).
 • @zbig71 11:21:06
  Lewactwo nie wie, że jgo los jest już policzony. Wiemy z Orędzi, że Pan Bóg powoli traci juz cierpliwość (Orędzia na Czasy Ostateczne które właśnie nadeszły. Kupować i czytać, bo czasu nie ma juz za wiele) i nasze pokolenia będą świadkami już nowego ODNOWIONEGO Kościoła w którym niestety nie wszyscy się ostaną.
  Więc ja tam szczekaniem psów bym się nie przejmował (chociaż trochę jeszcze szkody narobią), bo Karawana jedzie dalej... I to jest pocieszające:-).
  Zbig71, pamiętaj, że Ty także masz się załapać na tą Karawanę, która jak taran juz idzie.
 • @Oscar 12:18:56
  Bardzo trafnie to określiłeś - Solidaruchów. Bo nie którzy rozróżniają niby pierwszą dobrą(?) Solidarność i dopiero ta druga to była zła.

  No więc gdyby nie było pierwszej to i nie było drugiej.
  Ta pierwsza Solidarność powstała bo były puste pułki spowodowane przez sabotażystów i nie powstała by ścigać sabotażystów (bo lewusy pożyteczni idioci pozapisywali się do te Solidarności), tylko by dopieprzyć jeszcze dodatkowo Gierkowi który musiał walczyć z sabotażystami z kręgów tzw opozycji.
  zamiast pomóc Gierkowi, to pomogli sabotażystom, w zamian za szmendę która im czasami spłynęła przy rozpinkalniu przez sabotażystów np jakiego PGR-u - np tuczarni trzody.
 • @Jan Paweł 13:10:25
  Trafna opinia.
  Dzisiaj ten sam scenariusz obserwujemy w Wenezueli
  Embargo, sabotaż gospodarczy ...czyli stymulowanie niepokojów społecznych
  po to by obalić władzę i ograbić kraj ze wszystkich dóbr.

  Tu dzisiaj już nie ma miejsca na dyskusję to oczywiste i jasne jak słońce.
  W latach 80 tych można było mieć wątpliwości i wierzyć w dobre intencje zachodu ale z dzisiejszej perspektywy jasno widać jakie od samego początku były te intencje. Ja nie wierzyłem w te dobre intencje szybko dostrzegłem akcenty na destrukcje Polskiego gospodarki .. i miałem rację.
  A Bolek głośno nawołujący to nałożenia embarga na własny kraj to taki dzisiejszy Guano zasługujący na stryczek po uczciwym procesie.
 • @Oscar 13:56:11
  Co bardziej bystrzy, już pod koniec lat '70 połapali się, że u nas jest realizowany scenariusz peruwiański, gdy obalano Salvatore Allende. Więc jak widać nie jest to scenariusz nowy, bo sprawdzony juz w wielu krajach.
  Teraz przyszła kolej na Wenezuelę, wcześniej kraje arabskie.
  Wszędzie chodzi tylko o misję "pokojową" z "humanitarną pomocą".
  Tutaj można zobaczyć film, gdzie facet który brał udział w takich misjach opowiada o kulisach tej "pomocy" :
  https://www.youtube.com/watch?v=7R4tp_o-RBU&t=30s
 • @RomanKa 04:14:48
  Co znaczy wg Konstytutki slowo Jednolity..w odniesieniu do Panstwa...ktore ta sama Konstytutka nazywa Polskim.... nie podajac definicji co to jest Narod Polski.... KTo przynalezy do Narodu Polskiego...I ze to Narod Polski jest Suwerenem….. wogole Konstytutka jest Konstytuka i powolywanie sie na nia nikomu ani chwaly ani ujmy nie przynosi,...nic nie przynosi ...moze tylko ulge, ze sie cos w sumie za to poselskie uposazenie robi.
  Zreszta dlaczego tez uposazenie posdelskie ma byc mniejze od uposazenia dyrektora Banku Nardowego….
  Moze pan Posel zapyta o to w sekmie...glosno..ladnie interpelujac wczesniej szyrgnawszy ngoga ...i ciagnawszy czapke…..:-))))
 • @Jan Paweł 13:02:28
  //Pan Bóg powoli traci juz cierpliwość//

  Ale co to znaczy? Czy nie to, że my... ludzie... już byśmy chyba chcieli tej wojny czy czego tam...? UFO? Czy innej totalnej rozpierduchy> Bo tak jest już chijowo, że inaczej się nie da?
  Czy jak?
  Bo wiesz chyba, że Bóg jest wielki, Bóg jest niewzruszony?
 • @Krzysztof J. Wojtas 07:00:20
  slowo cham jest wg literatury calkiem cenzurowalne - miales chamie zloty rog...a siwki z uzda potrafia byc bardziej narowiste
  pozdrawiam

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930