Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Dyżury administratorów Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
159 postów 1 komentarz

Okiem Suwerena

Janusz Sanocki - Spostrzeżenia parlamentarzysty

Przywrócić „neminem captivabimus”!

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Żądam, żeby Mateuszowi Piskorskiemu przedstawiono akt oskarżenia albo zwolniono go z aresztu. Półtora roku to wystarczający czas, żeby prokuratura zrobiła jedno albo drugie.

Przywrócić „neminem captivabimus”!

Bezprawie pod „Dobrą zmianą”

Dziennikarz „Gazety Polskiej” – Piotr Nisztor dostał zlecenie żeby mi dokopać i jak tam potrafił - tak się z zadania wywiązał.
„Dobrą zmianę” rozsierdziła moja interpelacja jaką złożyłem do ministra Mariusza Kamińskiego nadzorującego służby specjalne.
A złożyłem interpelacje po tym, jak funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego wezwali mnie i przesłuchali w sprawie Mateusza Piskorskiego – przetrzymywanego w areszcie pod zarzutem szpiegostwa na rzecz Rosji.

Piskorski – były poseł Samoobrony, doktor politologii i prorosyjski dziennikarz i polityk, został zatrzymany w maju 2016 pod zarzutem szpiegostwa na rzecz Rosji i siedzi do dziś. W kwietniu dotarła do mnie jego żona z prośbą żebym za niego poręczył i uczyniłem to. Wiedziałem, że ściągnie to na mnie zemstę wszystkich szalonych, opętanych fobią antyrosyjską pomagierów Macierewicza.

Ta antyrosyjskość posunięta do zupełnego absurdu stała się metodą na panowanie nad Polakami wedle zasady „szczuj i rządź”. Jedną z jej ofiar stał się właśnie Mateusz Piskorski – jestem bowiem przekonany na 99% że gość siedzi za poglądy, a nie za żadne tam szpiegowanie. Co mógł wyszpiegować dziennikarz pracujący oficjalnie dla rosyjskiej telewizji, ostentacyjnie uczestniczący w referendum na Krymie, nie zatrudniony w żadnej rządowej instytucji? Co on mógł wyszpiegować?

A przypominam, że szpiegostwo to nielegalne pozyskiwanie i przekazywanie informacji tajnych. Nie odwrotnie. Nie może być za szpiegostwo uznane promowanie poglądów korzystnych dla jakiegoś obcego państwa, bo inaczej musielibyśmy pozamykać w aresztach wszystkich polityków głoszących pochwałę Ameryki, Niemiec czy kogo tam jeszcze. Pierwszy trafiłby do ciupy Macierewicz oklaskujący  amerykańskie wojska wkraczające do Polski.

Tak więc kiedy zona Mateusza Piskorskiego zwróciła się do mnie o poręczenie postanowiłem go udzielić, choć wiedziałem że „Dobra zmiana”, która ma antyrosyjskiego zajoba będzie mnie za to prześladować.

Ale trudno – uważałem, że przetrzymywanie człowieka ponad rok w wiezieniu bez wyroku jest haniebne i ujecie się za nim jest moim moralnym obowiązkiem bo ja sam za komuny byłem przetrzymywany w więzieniach i też pod zarzutem działania na szkodę państwa.
I też wyzywano mnie i moich kolegów z Solidarności od „pachołków Reagana”, tak jak dzisiaj ludzi którzy nie zgadzają się na to bezrozumne szczucie na Rosję wyzywa się od „agentów Putina”.

Nie ma zgody na bezprawie!

Nie zgadzam się bowiem na to, by ludzie byli więzieni za głoszenie swoich poglądów politycznych, choćby to były poglądy z którymi bym się nie identyfikował. To podstawowy kanon wolności.
Nie zgadzam się na nadużywanie władzy i bezkarność prokuratury. Nie zgadzam się zatem na trwające miesiącami tzw. „areszty wydobywcze” gdzie najpierw wsadza się człowieka do aresztu, a potem miesiącami szuka się na niego haków.

Kodeks postępowania karnego w art. 310 określa czas zakończenia śledztwa na 3 miesiące. Daje - co prawda - prokuratorowi prawo do przedłużenia śledztwa do roku, prokuratorowi nadzorującemu na dalszy oznaczony okres, ale normą powinno być owe 3 miesiące, zwłaszcza kiedy wobec podejrzanego zastosowano areszt tymczasowy.
Te nadzwyczajne uprawnienia prokuratury są reliktem komuny. Ale jak się okazuje „Dobra zmiana” , która tak gardłuje o „dekomunizacji” chętnie z tych postkomunistycznych mechanizmów korzysta.

Ale pamiętajmy, że bezprawie mogło się odbywać za komuny pod szyldem tamtej ideologii, po wykreowaniu wroga. Komuna uznawała za śmiertelnego wroga zachód i cała propagandę nastawiła przeciwko zachodowi i przeciwko wszystkim, którzy mieli inne zdanie. Wróg był potrzebny żeby potem ludzi wsadzać do więzień pod zarzutem działalności na szkodę państwa. Tak właśnie trafiliśmy do więzień ja i moi koledzy z ówczesnej Solidarności.
Ja dzisiaj za moją działalność w PRL i prześladowania, które mnie wówczas spotkały ze strony komuny, dostaję medale. Ale przecież jako żywo nie zgadzam się na to, żeby w Polsce – mojej Ojczyźnie – władze – jakiekolwiek by one były, stosowały te same metody co komuna. Bezprawie jest bezprawiem czy powiewa nad nim sierp i młot czy ktoś zasłania ja świętokradczo sztandarem z Matką Boską. Nie ma na to mojej zgody – nie tylko jako posła. Po prostu protestuję jako człowiek, który ceni sobie swoje sumienie i nie zależy mi na karierze, która miałaby polegać na odrzuceniu elementarnych nakazów moralnych.

Przywrócić „neminem captivabimus”!
Żądam zatem, żeby Mateuszowi Piskorskiemu przedstawiono akt oskarżenia albo zwolniono go z aresztu. Półtora roku to wystarczający czas, żeby prokuratura potrafiła to uczynić.

A jeśli nie potrafi to natychmiast należy wyrzucić z pracy odpowiedzialnych za ten stan rzeczy prokuratorów i funkcjonariuszy ABW. Albo sa bowiem nieudolni, albo nadużyli swojej władzy na zlecenie polityczne.
I na koniec moich żądań, domagam się żeby przywrócono prawo ustanowione przez Władysława Jagiełłę - „Niemnem captivabimus” – mówiące o tym, że nie wolno zamykać w więzieniach ludzi, którym sąd nie udowodnił winy.

Nieśmiało przypominam, że Konstytucja 3 Maja rozszerzyła to prawo na mieszczan.
Ech jak myśmy daleko odeszli od naszych korzeni!

Janusz Sanocki

 

Neminem captivabimus nisi iure victum (łac. nikogo nie uwięzimy bez wyroku sądowego) – zasada gwarantująca w Rzeczypospolitej nietykalność osobistą szlachcie, a więc zapewniająca, iż posiadający takie prawo nie zostanie uwięziony bez wyroku sądowego.

KOMENTARZE

 • Dziękuję!
  Dziękuję za postawę i ten wpis - świadectwo.
 • Polska Solidaruchów to nigdy nie był i nie jest demokratyczny kraj.
  Polska to kolonia globalnych bandytów a rządzące Solidaruchy to tylko ich namiestnicy... w polskojęzycznych mediach widać nieustannie jak się "wasalizują" wobec tzw zachodu dzisiaj podzielonego na USA i UE.
  PO "wasalizuje" się wobec UE a PIS wobec USA a jedni i drudzy wobec "wszechmogącego Izraela.

  Jaki Pan taki kram ... międzynarodowy bandytyzm, terroryzm to przecież metody uprawiania polityki przez tego "Pana".

  Piskorski to jeden z wielu bardzo wielu dowodów na bandytyzm tej globalnej "demokracji". To jednocześnie wyznacznik "wartości" Solidaruchów którzy ciągle o "wartościach" gadają ... do kamery.
 • Autor
  Po raz pierwszy ma Pan ode mnie *5!
  Pozdrawiam
 • autor
  Brawo Panie pośle za postawę!
  Będę o tym pamiętał przy najbliższych wyborach.
  Oczywiście 5*
 • Szanuję
  Pana za odwagę. Areszt wydobywczy to przejaw bezprawia.
 • Te kurwy
  co przetrzymują Mateusza i ich zleceniodawcy zawisną, niech pan poseł będzie spokojny...
 • Więzień polityczny Mateusz Piskorski
  Uwolnić Mateusza Piskorskiego! 5*
 • Podpisuję się pod tym apelem
  Za który dziękuję.Brawa i gratulacje, Panie Pośle!
 • I tak to jest
  jak rządzą biurwy od dekad. Prawo ma przestrzegać bydło a oni kiedy im wygodne. Co gorsza dorobiliśmy się"profesjonałów" o poglądach i czynach zależnych od obowiązującej opcji politycznej. Trzeba odp. prokuratorów skazać na rok pobytu w najpodlejszym mamrze . W celi 12 osobowej zgodnej z prawem oczywiście

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031