Gorące tematy: Wolni i Solidarni Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
111 postów 1 komentarz

Okiem Suwerena

Janusz Sanocki - Spostrzeżenia parlamentarzysty

Na bagnetach nie usiedzisz - nawet w PiS

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Obserwując od półtora roku pracę Sejmu nie mogę powstrzymać się od pytania: po co to wszystko? Po co PiS otwiera tak wiele frontów politycznego konfliktu na raz?

Na bagnetach nie usiedzisz - nawet w PiS

 
W ostatniej dosłownie chwili spod obrad sejmowej Komisji Sprawiedliwości wycofano projekt rządowy zmian w Krajowej Radzie Sądownictwa.

Zgodnie z informacjami prasowymi kierownictwo PiS ma podobno zamiar wycofać się – przynajmniej częściowo – z tego projektu. Podobnie jak w odstawkę ma pójść projekt rozszerzenia granic warszawskiej metropolii oraz projekt ograniczenia kadencji wójtów i burmistrzów czy ustawa zakazująca sprzedaży pigułki „dzień po”.

Obserwując od półtora roku pracę Sejmu nie mogę powstrzymać się od pytania: po co to wszystko?
Po co PiS otwiera tak wiele frontów politycznego konfliktu na raz?

Po co rozdrażnia kolejne grupy społeczne wpychając je – co jest naturalną konsekwencją – do obozu własnych przeciwników politycznych?

Czy Jarosław Kaczyński – uchodzący za genialnego stratega – nie widzi, że to są wręcz działania dyletanckie? Nikt mądry, kto chciałby dokonać głębokich zmian w państwie nie robiłby tego w taki sposób jak prezentuje nam Prezes wszystkich prezesów i kierowana przez niego partia.

To są elementarne wytyczne politycznej strategii: nie walczyć na wiele frontów na raz, załatwiać sprawy wg hierarchii ważności, dzielić przeciwników tak by nie rzucili się na ciebie wszyscy razem, szukać sojuszników „na zewnątrz”.

Tymczasem nic w działaniach PiS-u nie wskazuje, że kierownictwo partii mającej większość w Sejmie, większość w Senacie i swojego - całkowicie potulnego prezydenta – zna te zasady.

Wręcz przeciwnie wygląda na to, że nigdy o takich żądnej strategii nie słyszeli. I już nie mówię o „Sztuce wojny”- chińskiego generała Sun Tsu.

Ale żeby znając historię dwu wojen światowych, nie wiedzieć jak się kończy każda wojna na dwa fronty?


Prezes Kaczyński i wodzostwo PiS-u gnają swoje szeregi na oślep do walki, a potem stojąc w obliczu protestów wystraszeni wycofują się.

Tak było ze sprawą aborcji, tak z ustawą Szyszki (nb. całkiem niezłą) i wszystko na to wskazuje, że w przypadku wskazanych wyżej ustaw także nastąpi odwrót na „z góry upatrzone pozycje”.

W sprawach wymiaru sprawiedliwości, które mnie najbardziej zajmują, widzę te strategiczne błędy partii rządzącej bardzo wyraźnie.

Tak było przy ustawie o Trybunale Konstytucyjnym, gdzie kolejne projekty zmian pisane były przez polityków PiS wyraźnie na kolanie i z których wiele poszło wręcz do kosza.

W innych ustawach było kilka dobrych rozwiązań, które poprawiły m.in. takie kwestie jak jawność rozpraw, dostęp stowarzyszeń do procesu karnego, ale też było wiele propozycji, które wyraźnie były nastawione na przejęcie „ręcznej” kontroli nad sądami – poprzez hierarchicznie zorganizowaną prokuraturę, podległą bezpośrednio ministrowi Ziobrze.

Młoda ekipa Ziobry, uwiedziona tym, że ma w ministerstwie pełną władzę, wyobraża sobie, że kiedy minister i jego ludzie będą osobiście kierować i kontrolować, to wyeliminują sądowe błędy, rozwlekłość, arogancję i korupcję.  Tak może myśleć tylko ktoś bardzo naiwny.

Naprawianie tak rozległego, ogromnego systemu musi polegać na uzdrowieniu mechanizmów, które nim rządzą, a nie na wprowadzaniu korupcjogennego i opartego na mrzonkach systemu samodzierżawia. Nigdzie bowiem na świecie takie ręczne sterowanie nie zdało egzaminu.

W swoich projektach zmian w sądownictwie PiS wyraźnie nie szuka żadnych sojuszników spoza partii i nawet nie stara się zamaskować dążenia do przejęcia właśnie przez własną partię decydującej roli np. przy obsadzie Krajowej Rady Sądownictwa.

Taki „partyjny skok na sądownictwo” nie wsparty żadnym społecznym czynnikiem, nie osłonięty nawet cieniem ogólnospołecznej motywacji – a oparty jedynie na chwilowej większości w parlamencie – nie prowadzi do trwałego zwycięstwa.

„Bagnetami można zdobyć władzę , ale na bagnetach długo się nie usiedzi” - zauważył Napoleon.

W naszym przypadku „bagnetami” są rozwiązania oparte tylko na chwilowej większości parlamentarnej, „smoleńskie rytuały” wykluczające jakąkolwiek dyskusję i bezustanne powtarzanie „osiem lat, osiem lat!”

Jak długo można na takim paliwie jechać?

Janusz Sanocki

 

 

 

KOMENTARZE

 • czas na pro-obywatelski racjonalizm
  Kaczyński działa mądrze.

  1. Doszedł do władzy /2005-2007/ - diagnoza, że nic nie może zrobić w takim uwikłaniu organizacyjno-medialnym, kazała mu tę władzę oddać, i słusznie.

  2. Doszedł do władzy po raz drugi /2015-2019/.

  3. Podjął działania w kierunku zapewnienia sobie poparcia /500+/, przy czym zrobił to w sposób cywilizowany, mądry, niewykluczający (zwolennicy SLD mający 2 dzieci także dostają 500+).

  4. Poprzez Morawieckiego podjął działania pro-budżetowe (wyższa ściągalność podatków) i one, o dziwo, okazują się nad wyraz skuteczne.

  Jeśli przed następnymi PIS mądrze wytypuje choć jeden deficyt społeczny i zapowie choćby jeden tego typu projekt (bo że 500+ było na wskroś trafionym projektem, tego nawet opozycja nie kwestionuje), wtedy wygra podwójnie (zdobędzie w 2019 r. większość konstytucyjną i będzie mógł zrealizować taką wizję tego kraju, jaką chce),

  Zastrzegam jednak: nie wiem, czy takim projektem będzie:

  a) demografia - 300+ na pierwsze dziecko przy podwyżce do 600+ na drugie i każde następne), czy też np. np.

  b) jakość zdrowia - wypas opieka medyczna i okołomedyczna (dentystyczno-dietetyczno-psychologiczno-usprawniająca) dla wszystkich uczniów do 18 r.ż. (stała kontrola wagi, sprawności fizycznej i uzębienia uczniów - postępy warunkiem "promocji", włączenie opisu postępów i współpracy na świadectwo), a może działanie vabanque

  c) elity - inwestycja w biernych gospodarczo lub zaetaciałych wykształciuchów - pozyskanie skrajnie wrogich PiS-owi elit poprzez "doposażenie finansowe tych branż (humaniści), które z racji swej specyfiki nie mają szans na usamodzielnienie się, a dla funkcjonowania społeczeństwa są absolutnie niezbędne (np. nowa jakość nauki języków obcych w szkołach poprzez odesłanie leniwych "dinozaurów" do świetlicy i papierologii (szczęśliwie wypalone belfury będą pić zasłużoną kawę, wypełniając tabelki) a wprowadzenie w ich miejsce zmotywowanych (aktywnych) belfrów ze szkół językowych lub wprowadzenie systemu oceniania nauczycieli w oparciu o dydaktyczną wartość dodaną, z możliwością pozbycia się ze szkół miernot)

  d) budownictwo - zakrojone na szeroką skalę projekty "budownictwa jednorodzinnego" w rozumieniu suburbii - miast ogrodów, z państwową gwarancją wyposażenia w infrastrukturę (dojazd, komunikacja, sklep, szkoła, kredyt) i nieco większą powierzchnią, niż to czynią prywatni "deweloperzy", sprzedający za milion peelenów ciasne szeregówki 100 mkw. z minidziałkami o pow. ledwie 200 mkw.... mimo że wokół miast ziemi pustej mnogo.

  wtedy nawet wrogi pisowi elektorat zaciśnie zęby i się skusi, bo będzie widział, że Kaczyński nie jest głupi i robi, co mówi, a przy tym odciął się od radykałów (sfotografowani tu Ziobro, Kamiński, Macierewicz).

  Zresztą Tusk i Schetyna już wiedzą, że na przyprawianiu Kaczyńskiemu etykietki "oszołoma" Platforma dalej nie ujedzie ani jednej kadencji...
 • @autor
  bardzo mądrze bodajże Błaszczak mówił, że PiS rozważa "rewitalizację" zarzuconej za czasów Buzka idei sprawdzonych choćby z RFN kas budowlanych... i planowanego wywłaszczenia powierzchni na suburbia (każdy sprzeda za dobrą cenę, wiadomo, a państwu to się zwróci w postaci partycypowania w zyskach z ceny metra kwadratowego domu pod miastem) - parcie młodych rodzin na zielone w dużych miastach jest olbrzymie... - a dzięki temu spadnie cena sprzedawanych mieszkań i zwiększy się przystępność pierwszego mieszkania ich dla tych 20-kilkulatków, którzy dopiero zakładają lub niebawem założą rodziny.

  Bo mieszkań u nas niebawem będzie pod dostatkiem i nie ma sensu dalsze klatkowanie rozwojowych grup społeczeństwa.
  Problemem jest tylko brak normalnych (w rozumieniu Zachodu) suburbii jako alternatywa dla ciasnych M-3.
 • Autor.
  Ty nie rozumiesz, że w 2015 r PIS i Prezydent Duda dostali szansę na zmianę Polski i wykorzenienie zła, które narastało od 1989 r, gdzie "łżeelity" sprzedały Polskę i Polaków!!! Przez prawie 200 lat byliśmy pod obcym butem< 123 lata -zabory+45 lat PRL i 27 lat państwa sterowanego przez agentów i kasę!!!To jest ostatnia okazja na trwałe zmiany w naszym kraju!!!
  Jak ktoś tego nie rozumie, to znaczy, że żuje dalej w matrixie PRL!!!
 • @zibi 16:37:26
  maharaja & zibi
  Znakomite komentarze
  brawo
  pzdr
 • Pan poseł jako niezależny, może zainteresuje się pewnym tematem,
  a mianowicie osobą o nazwisku Tomasz Maciejczuk.
  Dzisiaj w programie na żywo w ogólnorosyjskiej stacji NTW, Polak Tomasz Maciejczuk po raz drugi zarobił w dziób.
  Po słowach: " wasi dziadkowie to byli czerwoni faszyści".
  Pan poseł mógłby rozeznać, kto owego Maciejczuka wysyła do rosyjskich programów, kto jego upoważnia do obrażania Rosjan w imieniu Polaków?
  Czy może Rosjanie specjalnie go zapraszają aby kompromitować Polaków i wzniecać nienawiść u Rosjan a ów Maciejczuk bierze za to kasę?
  Ja osobiście nie życzę sobie aby taki Maciejczuk reprezentował Polskę w Rosji, przedstawiając Polaków jako bardziej banderowskich niż sami banderowcy.
  Film z programu: Драка на передаче "Место встречи", канал НТВ. 26 апреля 2017
  https://youtu.be/1Refd29q514
 • @zibi 16:37:26
  Właśnie się dowiedziałem że jakiś facet o nazwisku Lubnauer zastąpił Petru na stanowisku przewodniczącego klubu parlamentarnego Nowoczesnej
 • Szanowny Panie Pośle
  Przesyłam Panu bardzo ważny temat dotyczący nas wszystkich . Proszę wykorzystać swoją pozycję w Sejmie R.P. i nagłośnić temat na miarę następnej kadencji .Serdecznie Pana Pozdrawiam. : http://rebeliantka.neon24.pl/post/138168,czy-dawcy-narzadow-maja-prawo-do-zycia Ps. Proszę nam przekazywać co z tym tematem w Sejmie się dzieje . Ukłony .

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031