Gorące tematy: Wolni i Solidarni Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
107 postów 1 komentarz

Okiem Suwerena

Janusz Sanocki - Spostrzeżenia parlamentarzysty

Kto zwyciężył w Sejmie?

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Pytam - o co był cały ten protest? Jak wynik tego starcia przełoży się np. na pracę sądów, system podatkowy, funkcjonowanie państwa - na gospodarkę? Tego realnego państwa – nie wirtualnego, w którym przebywają i bawią się (naszym kosztem) politycy.

Kto zwyciężył w Sejmie?

Hurra! Hurra! Hurra!

Kilku posłów-wesołków naszej opozycji zmęczyło się okupowaniem sejmowej mównicy i Najwyższy Organ Ustawodawczy Państwa Polskiego - może wreszcie przystąpić do pracy.

Dobrze że się zmęczyli, bo jakby wystarczyło im trochę więcej cierpliwości czyli- - pomysłów na piosenki - to pozostałych 2/3 posłów musiałoby się tułać gdzieś po sejmowych salkach, w których żadną miarą nie można swobodnie obradować.

Sala Kolumnowa jest przeznaczona nominalnie na 150 obradujących, można do niej wcisnąć i 500, ale będzie ścisk jak w tramwaju, ani dopchać się do mikrofonu, ani dobrze policzyć głosy – słowem obrady w Kolumnowej to parodia sejmowej sesji.

No dobrze, ale jesteśmy podobno państwem prawa gdzie uniemożliwianie funkcjonariuszom publicznym wykonywania ich pracy to przestępstwo.

Dlaczego więc marszałek Kuchciński nie zastosował wobec protestujących choćby kar finansowych, nie mówiąc już o wyrzuceniu ich siłą przez straż marszałkowską?
No bo nie chciał robić z posłów opozycji męczenników – brzmi oficjalna odpowiedź liderów PiS.


Skoro tak, to po co wtedy 16 grudnia wykluczał tego Szczerbę i po co liderzy PiS (Prezes) dążyli do eskalacji konfliktu?

A potem w gruncie rzeczy ustąpili okazując bezradność wobec niewielkiej grupki „okupantów”.

I jaki jest bilans prawie miesięcznej okupacji Sejmu przez opozycję?
Kto wygrał tę wojenkę?


Bez wątpienia opozycja ośmieszyła się sama. Te dramatyczne apele o zagrożeniu demokracji, o tym jak ważne jest trwanie w zimnej sali sejmowej, połączone z wyjazdami z koleżankami na Maderę, wypadami na narty pokazywały prosty brak powagi. Poza tym po stronie opozycyjnej ewidentnie ujawnił się brak kierownictwa.

W zasadzie w momencie kiedy PiS przeniosło obrady do Sali Kolumnowej posłowie PO-Nowoczesnej mogli byli zejść z mównicy, bo cel osiągnęli. Zmusili partię rządzącą do uchwalania budżetu w warunkach, którym można zarzucić ustawie braki prawne. Nikt bowiem nie udowodni dzisiaj ilu posłów brało udział w głosowaniach przeprowadzanych bez elektronicznego licznika głosów.

Liderzy PO-Nowoczesnej nie przerwali zbędnego już wówczas protestu i trwali w bezsensownej akcji, w której w końcu sami sobie nastrzelali samobójczych goli.

Tak więc opozycja z protestu wyszła z wizerunkowymi stratami, zwłaszcza, że jednocześnie dowiedzieliśmy się o fakturach Kijowskiego, a telewizja opublikowała rozmowę innego „męczennika reżimu” – Piniora, z której jak nic wynika, że aresztowanie nie było bezpodstawne.

Jednak i rządząca większość okazała słabość i nie może mówić o sukcesie.

PiS dysponując absolutną przewagą – mając większość w Sejmie, większość w Senacie i swojego Prezydenta pozwolił się sprowokować i uchwalił budżet w sposób budzący wątpliwości. W krytycznym momencie marszałek Kuchciński powinien był zostać na sali wzywać do opuszczenia mównicy każdego posła z osobna wymierzając mu następnie karę finansową – przewidzianą regulaminem.

Jeśliby to nie poskutkowało miał obowiązek wezwać straż marszałkowską i przynajmniej odnotować oficjalnie fakt uniemożliwiania mu prowadzenia obrad przez imiennie wymienionych posłów.

W końcu mógł był zasiąść w ławach poselskich i prowadzić głosowania. Nic takiego nie zrobił i teraz politycy PiS mówią o zaostrzeniu kar, kiedy nie wykorzystali tych, które dziś są w regulaminie. Natomiast absolutnie nie wolno było PiS-owi przenosić obrad i ulegać w ten sposób szantażowi mniejszości.
To był błąd.

Na szczęście rozwiązanie konfliktu nastąpiło samoczynnie, opozycja pod presją strat wizerunkowych wycofała się i przestała blokować Sejm. Gdyby tego nie zrobiła rządząca większość nie wiedziałaby jak zareagować bo siły używać nie chciała.

W ten sposób PiS sam przyczynił się do stworzenia groźnego precedensu.

A jakby tak zapytać - o co był cały ten protest, którym polskie media żyły miesiąc bez mała, jak wynik tego starcia przełoży się np. na pracę sądów, na system podatkowy, na funkcjonowanie państwa i... na gospodarkę?

Tego realnego państwa, w którym wszyscy żyjemy – nie wirtualnego, w którym przebywają i bawią się (naszym kosztem) politycy.

 

Janusz Sanocki

 

 

KOMENTARZE

 • Po co był ten protest?
  Teoretyzować można długo, a jedna z hipotez może być taka: żeby PiSowi słupki podrosły, które spadają po kolejnych posunięciach "dobrej zmiany." Niektórzy chcąc się podlizać piszą nawet pochwalne listy do prezesa, wielkiego stratega skutecznie walczącego z opozycyjnym puczem.

  Jestem przekonana, że cały ten skecz był z góry ukartowany przez obie strony, choć niekoniecznie jego wynik, o czym większość uczestników nie miała pojęcia. Przez obie strony, bo pozycja "patriotycznej" opozycji, która ma "związane ręce" (ale jak dojdzie do władzy, to wszystko zmieni w Polsce na lepsze! ) odpowiada panu prezesowi niemal tak samo, jak pozycja, jak się okazuje, niezbyt patriotycznej partii rządzącej - co można było zaobserwować w ciągu ostatnich lat poprzedzających wybory.

  W międzyczasie, całkiem nielegalnie uchwalono budżet w którym Bóg jeden wie, co jest i ustawę pseudoubekizacyjną wymierzoną w portfele staruszków niegdyś służących w straży pożarnej i ochronie pogranicza, podczas gdy najwięksi zdrajcy i przestępcy mają się równie świetnie jak przedtem, ewentualnie leżą w Alejach Zasłużonych.
 • WPS
  Kto lansuje tutaj polityczny bełkot pana Sanockiego - posła obrotowego ?!
 • @Lotna 15:09:21
  Straszny obraz rozwalania przez PIS "demokracji III R.P"
 • Kto zwyciężył?
  Wyniku ustawki pod nazwa blokada mównicy (to coś co było ostatnio w sejmie) wygrali platformersi wraz pisowcami, przegrali obywatele. W celu odwracania uwagi od problemów dnia codziennego specjaliści od wizerunku POPiS-u już planują następną ustawkę.
 • @stanislav 15:49:37
  Panie Stanislavie,

  To ja - Ryszard Opara - jako Redaktor Naczelny - jestem winien.

  Rozumiem, że dla Pana - jest to polityczny bełkot.
  Ja jestem innego zdania.

  Jeżeli się Panu nie podoba - proszę nie czytać. Ani nie pisać.
  Mnie się czasem też nie podoba, to co Pan pisze ale ja mimo wszystko to publikuję - bo bardzo szanuję Pana odrębne zdanie.
  W wielu wypadkach, zresztą się z Panem zgadzam.

  Uprzejmie więc proszę o wzajemny szacunek.

  Pozdrawiam
 • @Ryszard Opara 17:28:27
  Panie Ryszardzie,

  dziękuję za odpowiedź. Ma pan rację, że tego, co pisze pan Sanocki można ie czytać, co ja ja zazwyczaj robię, gdyż oprócz wtapiania się tego osobnika w główny nurt rzekomej kontestacji systemu pookrągłostołowego- niczego więcej w tej twórczości nie znajduję. Zresztą wnioskując z ilości odsłon moja ocena atrakcyjności "politycznej publicystyki" obecnego posła na Sejm, Janusza Sanockiego, nie jest odosobniona.

  Pan w swojej roli redaktora naczelnego ma oczywiście pełne prawo umieszczać na czołówce, co pan chce, ale zastanawiam się zupełnie pragmatycznie nad celowością umieszczania tam wtórnych i nijakich politycznie tekstów pana Sanockiego- niezależnie, czy one się mnie podobają, czy nie. Rzeczy nijakie nie warte są troski ( przynajmniej moim zdaniem).

  Jeśli zaś chodzi o pana Sanockiego, to znacznie bardziej owocne dla życia publicznego jest ocena nie tyle tekstów tegoż polityka, ale bardziej jego konkretnych zachowań publicznych o charakterze politycznym i społecznym.

  Nie chcę się za długo rozwodzić nad zachowaniami wspomnianego pana, ale z własnych doświadczeń ( udokumentowanych na filmie lub potwierdzonych doświadczeniami innych osób) wspomnę jedynie takie akcje publiczne w jego wykonaniu jak:

  1) Klakierstwo pana Sanockiego wobec manipulantów politycznych ( Piotra Dudy i P.Kukiza) w trakcie spotkania Oburzonych w historycznej sali Stoczni Gdańskiej ( jednocześnie przeszkadzanie w moim wystąpieniu tamże)

  2) Uzurpatorskie i po prostu chamskie zachowanie w trakcie wystąpienia p. D.Kosiura podczas spotkania ruchu FORP, kiedy krytyczną ocenę pomysłu JOW tak P.Kukiz, jak i J.Sanocki obcesowo przerywali

  3) Wygrażanie mi prze posła J.Sanockiego i szczucie na mnie pana Mossakowskiego, aby uniemożliwić mi zabranie głosu w czasie demonstracji pod Sejmem w lipcu 2016 r. ws. domagania się ustawy potępiającej zbrodnie ludobójstwa banderowskiego na Polakach.

  4) Wpisanie się posła J.Sanockiego razem z posłem K.Morawieckim w próby relatywizowania ( w trakcie obecności w końcu ubiegłego roku delegacji z Ukrainy) współodpowiedzialności PiS i PO za bezkarność zamachowców majdaniarskich wobec ich zbrodni na mieszkańcach Ukrainy, czego skrajnym bestialstwem było zamordowanie wg. oficjalnych danych 42 osób w dniu 2 maja 2014 r. oraz wpisywania się posłów i senatorów RP w insynuowanie inspiracji i sprawstwa Rosji bestialstw ukraińskiego, antypolskiego reżimu.
 • @Husky 16:13:33
  Masz urojenia, na nieszczęście nie ty jeden, Józiczku.
 • @Daro 17:22:59
  Dokładnie.
 • @Ryszard Opara 17:28:27
  Oczywiście, wolność słowa jest najważniejsza.
  Czytam którąś już z kolei notkę Pana posła Sanockiego (kojarzy mi się z pięknym miastem Sanokiem), jednak Pan poseł to jak kukułka; podrzuci jajko i odlatuje.
  Żadnej odpowiedzi na komentarze, żadnej z nim dyskusji, żadnego z jego strony zainteresowania co Neonowcy sądzą o jego pracy publicznej.
  Taki bloger a tym bardziej poseł, to jakby martwa dusza.
 • @Ryszard Opara 17:28:27
  Szanowny Panie Ryszardzie,
  Bardzo dobrze, że zabrał Pan w końcu głos. Od dawna obserwuję na NEonie wściekłe ataki na tych, którzy choćby w najmniejszym stopniu dobrze wypowiadają się o polityce rządu i prezydenta. NEon stał się portalem antyrządowym i antyprezydenckim i to jest głównie Pana wina.
  O jakim wzajemnym szacunku Pan mówi. Proszę przeczytać szereg wpisów blogerów i komentatorów NEona, gdzie obraża się i wyśmiewa w chamski sposób nie tylko PiSowców, szczególnie Kaczyńskiego, Dudę i Macierewicza, ale też zwykłych katolików. Tutaj przekroczone zostały już jakiekolwiek standardy zwykłej przyzwoitości. Oczywiście nie dotyczy to wszystkich, jest jeszcze kilku takich, dla których warto tu zaglądać.
  Pozdrawiam Jeremi (wcześniej Bogdan)
 • @Lotna 18:29:28
  Od kilku m-cy mam nową partnerkę
  Sorry 8-)))))))
 • To nie był protest a złamanie prawa
  http://m.neon24.pl/8b3841c4f5f6e4039db7bb605c3c0ab0,14,0.png
 • Bezkarna rasa panów - wiwat Liberum veto !!!
  http://m.neon24.pl/d3f4e8df0662a6f1e34da2335bcdcc9d,14,0.png
 • @Jeremi 21:44:17
  Prawdziwa cnota krytyki się nie boi - kumasz Jaremi?
  Po to są ostre krytyki, żeby władzy nie uderzyła woda sodowa.
  A jeśli chodzi o Macierewicza, ja będę wyśmiewać i drwić, bo moim zdaniem, to jest świr, który szantażuje władze PIS teczkami, które zawłaszczył podczas likwidacji WSI.
  Innego wytłumaczenia nie widzę na utrzymywanie wariata na stanowisku szefa MON.
 • @Jeremi 21:44:17
  Dodam do swojej wypowiedzi jeszcze, że Macierewicz powiedział, w związku z przybyciem wojsk USA do Polski, że Jałta się skończyła.
  Jeśli strony zawierające w Jałcie i co wynika dalej z Jałty umowy dotyczące granic Polski, jeśli wzięłyby słowa Macierewicza dosłownie, oznaczałoby to, że nasze obecne granice są też nieważne.
 • "PUCZ" - film dokumentalny TVP! Próba obalenia Polskiego Rządu przez KOD, PO i Nowoczesną!
  https://www.youtube.com/watch?v=bqE3ODfNvzs&feature=youtu.be
  Published on Jan 15, 2017

  Film dokumentalny "PUCZ" przedstawia wydarzenia z grudnia 2016 roku i próbę obalenia polskiego rządu. Obejrzyjcie i sami oceńcie!

  Marcin Rola:

  Zapraszamy... www.wrealu24.pl

  SUBSKRYBUJ: https://www.youtube.com/channel/UCjFv...

  Polub na Facebooku: https://www.facebook.com/Marcin-Rola-...

  Twitter: https://twitter.com/MarcinRola89

  Źródło: TVP
 • @Witkacy 22:02:20
  "Demokracja made in Poland.
  I ci posłowie łamiący prawo mają Wam je stanowić?!!!"

  Kto się czuję bez winy, niech pierwszy rzuci kamieniem.

  Oczywiście 100% nie rzuci, bo wina jest zapisana w Konstytucji przez
  nieznanego ustawodawcę, który wszystkim równowagę trójki pomylił z równowagą liczby parzystej:)
  Tak się kołujemy w takt 120° w miejscu, zamiast prostoliniowym sposobem tworzyć postęp gospodarczy.
 • @goodness 23:07:49 "Kto się czuję bez winy, niech pierwszy rzuci kamieniem."
  -Teraz to już niemodne. -Epokę kamienia rzucanego zastąpiły bardziej finezyjne metody. -Rzuciłbym kwantem, no, ale te mają podobno spin nieokreślony i wiadomo to gdzie taki poleci? -Pan tu pisał, że teraz jest czas demokracji kwantowej i że technika tak poszła do przodu, iżurządzenia do obliczania demokracji są tak proste, że nawet przedszkolak je obsłuży i obliczy do jakiej częstotliwości pasma światła widzialnego człowiek należy. -Sam jestem ciekaw, do jakiego przynależę koloru. -Czy mógłby Pan poinformować nas gdzie można kupić tego typu urządzenia?
 • @Katana 23:38:32Logos "Panie katolik... No przecież to chyba zrozumiałe... Kuźwa mam znak zapytania stawiać?"
  -Panie budda, nie czepiaj się Katolików, bo w następnym wcieleniu pająkiem lub modliszką będziesz (I to w dodatku samcem) https://youtu.be/jla72AnrsKs
 • @Moher 02:44:59
  Witam!
  Miło że pytasz, lepiej późno niż wcale:)
  Zmiana pojęcia obliczania demokracji trwa od 2005 roku.
  Ale, zaleta może wada pt. "przyzwyczajenie ludzi", wymaga czynnika czasu aby naprawić tysięczny błąd.
  Przyzwyczailiśmy się do wirtualnej równowagi 3 w konstytucji i widać paradoks elit: zamiast się wstydzić odznaczają się najwyższymi orderami:)

  Potwierdzam demokracja jest tak prosta, że nawet przedszkolak ją obliczy..
  Widzę, wiesz więcej ponieważ dodałeś od siebie, że ją także przedszkolak obsłuży:))

  Co do kupna urządzeń, Urząd Patentowy III RP, sposób obliczania odrzuca ponieważ nie ma kształtów przemysłowych.
 • @Katana 23:38:32
  ----mało nas interesuje właśnie jak mówi lorenco bo nikt tu nie ma zamiaru być wyrzyganym czy wyplutym jak wolisz przez Pana Jezusa Chrystusa za to, że ani zimny ani gorący nie był a po drugie to właśnie dyskusyjne czy dobrze... Poniał?---- Nie poniał katana, tego nie da się nie tylko pojąć, ale nawet bez obrzydzenia czytać.
  Czy to co napisałeś jest zabawne, bo nie logiczne w ogóle. Ty już bleblasz tu do ludzi jak mucha jakaś----- Poniał?
  Kiedyś na Nowym Ekranie o takich tekstach nikt by nawet nie pomyślał, nie mówiąc już o napisaniu i o to właśnie mam do Pana Opary żal wielki, za to, gdzie zawędrował NEon, a on niestety dalej wędruje.
 • Autor
  "Natomiast absolutnie nie wolno było PiS-owi przenosić obrad i ulegać w ten sposób szantażowi mniejszości. "

  Bez przesady!!! Wybieramy w głosowaniach posłów. A teraz dowiaduję się, że ważniejsze jest od posła KRZESŁO w sali sejmowej. A jakby budynek sejmu uległ zawaleniu to nie mamy Sejmu?

  A co z decyzjami jakie wcześniej zapadały na WYJAZDOWYCH spotkaniach sejmu/komisji sejmowych? Też powinny być nieważne?

  To po prostu jakaś groteska!!! Ważny jest człowiek, a nie krzesło czy jakiś mechanizm go głosowania!!!
 • @leoparda 16:31:56
  Opamiętanie jest potrzebne na wczoraj.

  Pięknie opisujesz zawalenie sejmu.
  Niestety jest faktycznie polski sejm ,ostał zawalony ponad 250 lat paranoją równowagi liczby nieparzystej o wymiarze 3.

  W takich warunkach bez domeny równowagi demokracji nie znajdziesz nawet że świecą na całej kuli ziemskiej:)))
 • @goodness 20:04:58
  Możesz to przybliżyć (3)?
 • @leoparda 20:41:33
  Dzięki że się odezwałaś. Pięknie opisujesz pływające jednostki. Jesteś ekspertem polskich okrętów na linii wyporności systemu słonecznego.

  "Jakby budynek sejmu uległ zawaleniu, się pytasz to nie mamy sejmu?"

  Jako ekspert od linii wyporności jednostek pływających w systemie słonecznym dwunastkowym, wiesz że orkiestra grała do końca przy topieniu Titanica.

  A, Polsce topionej przez 250 lat i pozbawionej konstytucją linii wyporności, poniżej równowagi binarnej, dziś gra orkiestra świątecznej pomocy. Gra do końca.

  Smutno pozdrawiam.
  https://www.youtube.com/watch?v=RyyqHOsEIBo
  Klub Polskiej Demokracji Kwantowej
 • @goodness 21:46:30
  Ale się Ciebie żarty trzymają :))) Poza tym może trochę znam się na jednym okręcie jakim był "Titanic". Tak o nim w 1912 roku pisano "okręt", a nie "statek".
  Kiedyś blogerka "Bez kropki" napisała, że aby przywrócić glebę do stanu używalności trzeba dobrych paru lat, aby te wszystkie dziadostwa, które w niej siedzą "wyparowały". Ja staram się być optymistką, bo ciężko żyć w permanentnym pesymiźmie. Z optymizmem :)
  https://www.youtube.com/watch?v=e-mOmID2voo
 • @leoparda 23:37:50
  Konfucjusz - nienaprawiony błąd pozostanie błędem.

  "Optymistyczne twierdzenie", że ktoś za Nas, go naprawi uważam za dziwne.

  Serdecznie Pozdrawiam

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930