Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Dyżury administratorów Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
159 postów 1 komentarz

Okiem Suwerena

Janusz Sanocki - Spostrzeżenia parlamentarzysty

MIT POWSTANIA WARSZAWSKIEGO

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Powstanie Warszawskie: Wielkie Bohaterstwo Żołnierzy AK i Młodzieży - zbrodnicza głupota przywódców. Nie świętujmy tak rocznicy - straszliwej klęski Polski!

MIT POWSTANIA WARSZAWSKIEGO

Powstanie Warszawskie: Wielkie Bohaterstwo Żołnierzy AK i Młodzieży - zbrodnicza głupota przywódców. Nie świętujmy tak rocznicy - straszliwej klęski Polski!

Bezprzykładne bohaterstwo Powstańców Warszawskich, ofiarność ludności cywilnej budzi najwyższy szacunek i wzruszenie. Jednak przy wszystkich wzruszeniach, rocznicowych obchodach i wspólnych śpiewach z okazji 1 sierpnia, pamiętać trzeba o bezdyskusyjnym fakcie, że Powstanie wywołane decyzją Bora-Komorowskiego, Okulickiego i Chruściela zakończyło się całkowitą klęską militarną, polityczną i potworną hekatombą ofiar.

Bilans politycznego szaleństwa:

Zniszczona została stolica państwa, Polacy ponieśli ogromne straty materialne i kulturowe, ale przede wszystkim nieodwracalne straty ludnościowe. Zginęło 18 tys. żołnierzy AK, najczęściej młodych ludzi i 180 tys. cywilnych mieszkańców Warszawy.

Resztę Niemcy wypędzili.
Armia Krajowa jako zorganizowana siła militarna przestała właściwie istnieć i rozkaz o jej rozwiązaniu ze stycznia 1945 r. był tylko formalnością.

Po stronie niemieckiej zginęło około 1600 żołnierzy - głównie z formacji kolaboracyjnych.
Za jednego zabitego Niemca musiało zginąć 123 Polaków (11 żołnierzy i 112 cywilów).

Powstanie nie wywarło żadnych skutków strategicznych.
Jego apologeci mówią dziś, że Powstanie powstrzymało marsz Armii Czerwonej na zachód i uchroniło Europę Zachodnią przed zajęciem. Moim zdaniem to kompletna bzdura.

W czasie gdy Stalin wstrzymał ofensywę na Wiśle, Armia Czerwona podbijała Bałkany.
25 sierpnia 1944 na stronę ZSRR przeszła Rumunia, na początku września - Bułgaria, a w październiku 1944 Armia Czerwona wkroczyła do Belgradu.
Jeśli Powstanie Warszawskie miałoby mieć jakieś strategiczne znaczenie to odwrotnie, wiążąc siły niemieckie pozwoliło Stalinowi na skierowanie głównego uderzenia na południe Europy i podbicie Bałkanów.

Politycznie Powstanie Warszawskie, ze strony tych, którzy o jego wybuchu decydowali – było zwyczajną awanturą. Inaczej nie można tego określić.
Było wiadomo, że jedyna siła, na której pomoc można było liczyć to jest ZSRR i Stalin.

Podejmując decyzję o Powstaniu, dowództwo AK nie mogło mieć złudzeń zarówno co do intencji ZSRR, jak i decyzji zachodnich aliantów.
Widzieli, że bez sowieckiej pomocy Niemcy wyrżną mieszkańców Warszawy bez litości.

NIKT nigdy jeszcze nie zadał pytania: Na co tak naprawdę liczyli Przywódcy Powstania Warszawskiego?

Mieli przecież doświadczenie pięcioletniej okupacji i doskonale znali szał Hitlera na punkcie Polski i Polaków.

W tej sytuacji konsekwencje decyzji o podjęciu walki bez zapewnienia sobie pomocy Stalina, czyli bez podjęcia bezpośrednich z nim negocjacji były łatwe do przewidzenia.
I zgodnie z tym co każde dziecko biorące się za politykę, powinno umieć przewidzieć, nastąpiła całkowita polityczna, militarna i humanitarna katastrofa.

Oczywiście bezpośrednia odpowiedzialność za zbrodnie, za wymordowanie ludności Woli, za bestialskie mordowanie mieszkańców całej Warszawy spada na Niemców.
Ale sprawstwo tej decyzji politycznej i tych wydarzeń w sposób oczywisty obciąża Bora-Okulickiego i Chruściela W normalnym państwie ludzie, którzy podjęli taką decyzję powinni stanąć przed sądem wojennym i zostać rozstrzelani.

Mit założycielski IV RP

W naszych czasach Powstanie Warszawskie stało się wyraźnym „mitem założycielskim” IV RP - obozu politycznego budowanego przez Lecha i Jarosława Kaczyńskich.
Lech Kaczyński, jako prezydent Warszawy doprowadził do powstania „Muzeum Powstania”, a obecnie - pod rządami PiS - odbyły się najbardziej jak dotąd uroczyste obchody rocznicy Powstania.
W wielu aspektach popieram politykę Jarosława Kaczyńskiego, ale w tym akurat nie.

Korzenie tej polityki wydają się leżeć w okresie PRL, kiedy Powstanie było dla patriotów swego rodzaju mitem antypeerelowskim.
Skoro komuniści krytykowali dowódców Powstania, to my - nie wierząc w ani jedno słowo propagandy - uważaliśmy ich za bohaterów. Nastrój społecznego oporu wykluczał wszak dokonanie racjonalnej analizy wydarzeń.
„Jak komuniści kogoś zwalczają, myślał poddany sowiecki -to na pewno to jest fajny gość”.

Fenomen owej przekory opisał sowiecki dysydent Włodimir Bukowski w znakomitych wspomnieniach
„I powraca wiatr”.

Był też w micie Powstania naturalny odruch Narodu, szanującego swoich bohaterów.
Bo też heroiczna ofiara powstańczej młodzieży jest czymś wręcz - świetlistym.
Bohaterstwo chłopaków i dziewczyn, którzy z butelkami rzucali się na czołgi budzić musi podziw każdego Polaka i jakoś spycha w cień zbrodniczą głupotę dowódców decydujących o powstaniu.

Przeciw fałszywej wizji

Heroizm powstańców jest znany i niepodważalny, ale też w jakiś sposób zakłóca możliwość zdrowego osądu tamtych wydarzeń.
A zdrowy osąd jest konieczny byśmy na mitach niosących w sobie historyczną pułapkę, zawierających fałszywe przesłanie - choćby leżące gdzieś głęboko pod warstwą podziwu dla bohaterów nie przekazywali tego „antywzorca” kolejnym pokoleniom Polaków.

Tym fałszywym przesłaniem jest pełna akceptacja - braku odpowiedzialności politycznych przywódców, którzy w sposób oczywisty doprowadzili do klęski.

To przekonanie, że nieważne jak tragiczny będzie wynik, to i tak warto było się bić.
I zawsze będzie warto!

Tego rodzaju przekonania - będące zresztą kwintesencją „insurekcjonizmu” - są zgubne dla myślenia o Narodzie i jego dobru, jego przyszłości.

Jeśli zgodzilibyśmy się żeby przekaz historyczny tak właśnie miał wyglądać, oznaczałoby to zgodę na ukształtowanie nowego pokolenia patriotów w oparach politycznego absurdu.

Z drugiej strony otwierałoby drogę do postawy, którą pewien wybitny, znany polski polityk, robiący karierę na euro-salonach określił ponoć kiedyś stwierdzając, że „polskość to nienormalność”.
Mówiąc to liczył pewnie na pozytywny odbiór liczącego się odłamu polskiej opinii publicznej.

Jeśli polskość wyrzekłaby się zdrowego rozsądku i chłodnej dbałości o swój interes, jeśliby odrzuciła z góry możliwość kompromisu i rezygnacji z walki - niezależnie od okoliczności i ofiar - taka „polskość” zostałaby odrzucona przez duża część Polaków.

Tak bezkrytyczne, głoszenie mitu insurekcyjnego – prowadzi do rozłamu, do odwrócenia się wielu Polaków, od nieracjonalnego modelu patriotyzmu.

Unikając pokazania całej prawdy o Powstaniu, zmuszając współczesnych Polaków do bezdyskusyjnego uwielbienia - nie tylko dla żołnierzy - ale i przy okazji dla „Montera”. „Bora” i „Niedźwiadka” - wpychamy polską świadomość na fałszywe ścieżki prowadzące do kolejnych historycznych klęsk.

Stąd - wzruszam się słuchając „Sanitariuszki Małgorzatki”, ale oburza mnie, kiedy premier polskiego rządu składa kwiaty pod tablicą upamiętniającą gen. Antoniego Chruściela - „Montera” - człowieka odpowiedzialnego za wysłanie młodych powstańców i całego miasta na okrutną rzeź.

Takich wzorów nie czcijmy! Nie powinniśmy ich propagować !

Janusz Sanocki 

KOMENTARZE

 • Jutro kolejne "święto" - dziadek z kobyłą i dzidą uratował przed bolszewizmem nie tylko
  Polskę i Europę,ale także pigmejów w buszu itd.
 • coś mi się wydaje,
  że obecnie mamy powtórkę z rozrywki i obecni nasi przywódcy szykują dzisiejszemu pokoleniu to samo co zgotowali warszawiakom wymienieni przez autora dowódcy. Tyle, że teraz los powstańców warszawskich możemy podzielić my wszyscy.
 • Świętując każdą rocznicę Powstania Warszawskiego...
  należy oddzielić to wyjątkowe męstwo, odwagę i poświęcenie dla swojej Ojczyzny tych Wielkich Powstańców, od tej wyjątkowej, barbarzyńskiej głupoty tych ówczesnych przywódców którzy wydali rozkaz rozpoczęcia tego Powstania.
  Łatwo szafuje się cudzą krwią, samemu będąc bezpiecznie schowanym.
  Oczywiście że należy, świętować to wyjątkowe Bohaterstwo Powstańców (oddając im hołd), ku pamięci i wszelkiej przestrodze, także takiej, że WYDAJĄCY NA SAMEJ GÓRZE ROZKAZY, NIE ZAWSZE SĄ SOLIDARNI Z TYMI KTÓRZY TE ROZKAZY MAJĄ WYKONYWAĆ.
  NIEKONIECZNIE INTERES WYDAJĄCYCH ROZKAZY, MUSI BYĆ ZBIEŻNY Z INTERESEM WYKONUJĄCYCH TE ROZKAZY.
 • @Seth 10:55:00
  .... Jutrzejsze Święto, jest świętem Maryjnym a więc możesz wtedy na Mszy Św prosić Matkę Boską by pamiętała o Twoich bliskich zmarłych. W te święta, Matka Boska schodzi do Czyśćca i wyciąga stamtąd dusze, którym można już skrócić męki czyśćcowe, także za sprawą modlitw tu na Ziemi za nich.
  Więc zamiast pisać głupoty, to może leć dzisiaj do spowiedzi, żebyś jutro godnie mógł prosić Matkę Boską za swoich zmarłych, bo oni z całą pewnością będą się modlić TAM za Ciebie, bo tak patrząc na Ciebie, to będą Ci te modlitwy bardzo, bardzo potrzebne. Oczywiście o ile załapiesz się na Czyściec
 • Porusze temat z innej strony
  To co obecnie dzieje sie w Polsce, przypomina Ukraine.Na czolowych bojownikow wyrastaja Zolnierze Wykleci.To oni maja byc spoiwem do polaczenia Polski i Ukrainy.AK odchodzi powoli w odstawke.Zolnierze Wykleci i UPA.Nastepuje budowanie mitu, jak budowanie banderyzmu na Ukrainie.Politycy wybrali wariant antykomunizmu i niezlomnosci w walce z tym systemem.AK jak wiemy przyjelo sprawiedliwosc II wojny swiatowej.Sa nawet zdrajcami, kolaborantami itd.Obecnie mamy zadziwiajace wypadki uznawania Wykletych za bohaterow, co jest sprzeczne z kazda prawda.
 • @Autor
  Pierdzielicie Hipolicie!

  Walki w Warszawie zaczęły się znacznie wcześniej nim wydano rozkaz o rozpoczęciu powstania.Tak,ze ten rozkaz był tylko formalnością.Ta młodzieńcza krew była już wzburzona do granic możliwości.Ci młodzi ludzie chcieli koniecznie wyzwolić Warszawę przed wkroczeniem czerwonoarmistów Stalina,i nieważne,że nie mieli broni.Oni byli gotowi zrobić to gołymi rekami.Odsądzanie od czci i wiary dowódców AK jest zwykłym skurwysyństwem .Oni nie mieli wyjścia nawet gdyby taki rozkaz nie padł to powstanie i tak by wybuchło a tak całą odpowiedzialność wzięli na siebie dlatego też tacy jak ty mogą bezkarnie na nich pluć.

  Wstyd mi ,ze tacy osobnicy zasiadają w "nie polskim parlamencie"
 • @Jan Paweł 11:54:26
  ...nie wciągaj Matki Boskiej i Jej święta do obrony wschodniej polityki Piłsudskiego masona,agenta austro-niemieckiego przez którego zginęło setki tysięcy Polaków,Rosjan itd.,a kraj został zrujnowany i o mało co nie stracił wolności.

  Poczytaj dzienniczek św.Faustyny o Piłsudskim.
 • @matterhorn 13:40:35
  ...typowe wschodnie brednie.
  Jak chcieli robić seppuku,to niech se robią,ale innych niech nie wciągają w swoje wschodnie szaleństwo.
 • @matterhorn 13:40:35
  nie znam prawdziwych faktów historycznych dotyczących tego co piszesz, ale nawet jak tak było, to trzeba tych młodych Polaków posądzić o zupełny brak rozumu. Takiej akcji kamikadze, to nawet dzisiejsi " bojownicy islamscy" się nie podejmują. Powinnością dowództwa było odwieść ich od tych działań. W samoistne akcje po prostu nie wierzę, bo nikt racjonalnie myślący samobójstwa nie popełnia.
  Zresztą widać to po dzisiejszych zachowaniach spo0łecznych. Bez organizatora i finansowania żadna akcja protestu społecznego sama się zawiązuje. Zatem i w tamtym czasie musiał być organizator tych akcji.
 • @Autor
  Polecam. https://przemeke.wordpress.com/2015/08/05/co-zrobic-z-tymi-pojebanymi-polakami-im-bardziej-sie-im-dokreca-srube-tym-bardziej-im-odbija-szajba/
 • W warunkach półrocznego postoju frontu w Wareszawie jedyną szansą ocalenia ludności przed zagładą było powstanie pod dowództwem
  Front na kierunku berlińskim decydującym o czasie trwania wojny z Reichem Hitlera zatrzymany został przed Bugiem w kwietniu i w Warszawie w lipcu 1944r pomimo kolosalnej przewagi sowieckiej nad rozbitymi formacjami Wehrmachtu, SS i koalicjantów.
  Przyczyną zatrzymania frontu bylo oczekiwanie na zajęcie ustalonych stref wpływów i zakończenie wojny w celu rozpoczęcia kontynuacji sjonistycznej kolonizacji Palestyny rozpoczętej pod protektoratem Piłsudskiego , Andersa i planowanej po wojnie jako "alija" kandydatów na nowohebrajczyków z ZSRR przez polski demolud bermanowski, Czechosłowację do neutralnej Austrii nie czekając na zajęcie Paolestyny przez ZSRR w ewentualnej wojnie z Anglią i USA.
  W wypadku braku powstania pod dowództwem AK nawet gdyby sprowokowane bylo przez desantowców lub dowodzone przez AL wykluczone było zajęcie Warszawy jako rozszerzonego przyczółka gdyż wykazalo by ogrom przewagi wojsk sowieckich.
  Ludność uległa by zagladzie w najlepszym wypadku ewakuowana pod dozorem Ukraińców i "etnicznych Litwinów" na pola okolicznych miejscowości na prawach jeńców i ludności ZSRR lub Generalnej Guberni i po zdominowaniu jak ludność gett i Leningradu przez pasożytniczych funkcyjnych i folksdojczow. Ludność i zbrojna konspiracja GG pozbawiona zostala praw Konwencji Haskiej i Genewskiej dekretami Hitlera lecz formalnie i w dużym stopniu realnie odzyskała je dzięki warunkom kapitulacji powstania.
  "Przywodcy"powstania nie byli głupimi zrodniarzami nawet jeśli nie wiedzieli czy i ile front na kierunku berlińskim decydującym o czasie trwania wojny będzie stał w Warszawie.
  Wyznawcy pasożytniczej historiozofii i walców historii mają kłopoty ze zrozumieniem sytuacji ludności Warszawy w 1944r szczególnie gdy powstańcy warszawscy znaleźli się w kręgach podejrzeń za niezrozumienie priorytetowości fragedii smoleńskiej (na wzór sjonistycznego kultu holokaustu) i potrzeb pasożytowania na patriotyźmie podobnie jak pobermanowscy arcybiskupi z selekcji i kreacji PRLowskiego Urzedu Do Spraw Wyznań potrafią wykorzystać brak słowa pasożytnictwo w Ewangelii ( co Episkopat Polski w czasie pierwszego rozbioru rozumiał już bez teorii marksiswtowskiej.
 • @telewidzacy 16:18:55
  Pomieszanie z poplątaniem, czyli brednie.
 • @zadziwiony 14:18:38
  "Zresztą widać to po dzisiejszych zachowaniach spo0łecznych. Bez organizatora i finansowania żadna akcja protestu społecznego sama się zawiązuje. Zatem i w tamtym czasie musiał być organizator tych akcji."

  Z opowiadań byłych powstańców i z dokumentów historycznych wiadomo,że w niektórych rejonach Warszawy walki wybuchły grubo przed 17 kiedy to miał nastąpić wybuch powstania.i nastapiło to spontanicznie bez rozkazu.

  Co do czasów współczesnych to warto przypomnieć rok 1956 1970 ,1976,1980 i spontaniczne reakcje robotników.Warto też wspomnieć 31 sierpnia 1982r kiedy to setki tysięcy ludzi w kilkudziesięciu miastach walczyło z uzbrojonymi hordami zomo tyko kamieniami i butelkami z benzyną.Sam byłem uczestnikiem tych walk we Wrocławiu przez całą noc.I nikt nami nie kierował i nikt nami nie dowodził.
 • @Seth 10:55:00
  //,ale także pigmejów w buszu itd.//
  i dlatego podziekuj , uratowal twoich bliskich
 • @Husky 17:58:20
  ...od takich ówczesnych ciemnych piłsudczykowskich komentatorów z Polski,to Goebbels zapożyczył wschodnią "polską" propagandę i ją stosował w latach '43 -'45 r.Też bronili Europy i pigmejów w buszu...he,he...

  Z wschodnimi ciemniakami trudno dyskutować,bo ciemni i niedokształceni.
 • @matterhorn 17:25:18
  ...kierowało- radio Wolna Europa,Głos Ameryki,BBC itd.
  Podpuszczali ludzi,a robił to głównie niejaki J.Kuroń i inne różowe hieny.A Potem Gruba Krecha.

  Sowieci też podpuszczali ciemnych wschodnich naiwniaków z Wa-wy z radiostacji Kościuszko (fajna nazwa...nie.).
 • @All
  ...wszyscy Szanowni Dyskutanci błędnie oceniacie wybuch Powstania Warszawskiego w kategoriach błędu, pomyłki czy szaleństwa.
  Jedynym prawidłowym kryterium i wykładnią jest kategoria ZDRADY i ZBRODNI Z PREMEDYTACJĄ.

  Powstanie Warszawskie zostało zaplanowane i zrealizowane identycznie jak wszystkie, może z wyjątkiem powstań wielkopolskich, wielkie tragiczne powstania - z zamiarem wciągnięcia w walki najlepszej, najbardziej patriotycznej części narodu - wciągnięcia i następnie unicestwienia lub zneutralizowania. Po czym zastąpienia ich kim innym, kto przejmie ich miejsce, ich majątki, ich nazwiska....

  To samo było planowane przed stanem wojennym, temu samemu służyła rozkręcana wtedy spirala agresji.

  Cała reszta, to bajki do wierzenia - nie myślenia

  - natomiast bardzo uzasadnione jest podejrzenie, że obecne nakręcanie nastrojów patriotycznych, militarystycznych, kreowanie jakichś idiotycznych pomysłów o obronie terytorialnej (bez broni) ma na celu zrealizowanie dokładnie tego samego zdradzieckiego zbrodniczego planu - z takim samym skutkiem.
  Więc trzeba powtarzać i powtarzać ludziom: nie dajcie się oszukać, nie pchajcie się do militaryzacji, nie dajcie się wysłać do beznadziejnej walki - nie macie najmniejszych szans.
  A na to liczą ci, którzy te nastroje budują.

  I nie łudźmy się co ro roli wschodniego imperium: ani wtedy, ani teraz nie jest to imperium nam przyjazne. Wtedy z radością przyłożyli się do zagłady - i teraz maja najprawdopodobniej tę samą rolę. I nie jest to Naród Rosyjski - ten nie ma nic do gadania. To jest to samo Imperium Sowieckie.

  Dziś w telewizji trwa pierdolec. Świętują zwycięstwo ale nie wiedzą na kim ono się odbyło. Że wrogiem nie byli żadni Rosjanie - tylko Imperium Międzynarodowego Żydostwa
 • @Andrzej Tokarski 19:01:10
  ... pewnie grają w bander-syjon TVP itd. Black Sabbath.
 • @Seth 18:37:23
  Pieprzysz jak potłuczony przybłędo.Kierować to oni sobie mogli ale swoim fiutem w rozporku na prawo albo na lewo.Spadaj trolu na drzewo
 • @Seth 18:27:09
  Z wschodnimi ciemniakami trudno dyskutować,bo ciemni i niedokształceni.
 • @Andrzej Tokarski 19:01:10
  Polecam. http://www.opoka.org.pl/biblioteka/I/IH/mrodzina201409-powstanie.html .Szkoda czasem z Panem dyskutować . Przykro mi , pozdrawiam.
 • @Husky
  Zakładam się że Autor nikomu z nas nie odpowie .Wot eto tolko oszibka . :)))
 • @Repsol 20:41:35
  ...szczerze mówiąc nie przypominam sobie, by Pan ze mną dyskutował - czasem raczy Pan pochwalić, czasem zganić. CZASEM można odnieść wrażenie, że dyskusja dla Pana jest wtedy konstruktywna, gdy interlokutor podziela Pańskie poglądy.
  Więc - bez urazy - proszę nie dyskutować, skoro szkoda. Mnie to ani ziębi - ani grzeje. Podejrzewam zresztą, że byłoby Panu trudno...za trudno...

  A Pan Kieżun? - to bohater - jak każdy z powstańców. Ale wtedy był młodym narwanym chłopaczkiem.

  Czasy, gdy byliśmy młodym narwanym chłopaczkiem, wspominamy najchętniej i najpiękniej - nieprawdaż?

  Chociaż niewiele z tego, co nas otaczało, rozumieliśmy - nieprawdaż?
 • KILIŃSKI bierze do niewoli Grenadierów Pruskich
  Śródmieście. KILIŃSKI bierze do niewoli Grenadierów Pruskich. Zeznają, że ponieśli w powstaniu już 50% strat.

  https://pbs.twimg.com/media/Cpw-TdZWEAAqgcm.jpg
 • @Andrzej Tokarski 21:05:06
  W Pana wykonaniu wszystko co Polskie pewnie jest złe . Pozdrawiam. http://dakowski.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=16152&Itemid=80
 • @Repsol 20:41:35
  ...lepiej jakiegoś kapusia KGB zaprezentuj,a nie kapusia SB... he,he,he...
  Wyższy poziom reprezentują.
 • @Seth 22:09:52
  Idź już spać
 • @Seth 14:11:52
  Kiedy ja właśnie piszę, że to nie Piłsudski wygrał Bitwę Warszawską a Matka Boska
 • @matterhorn 13:40:35
  Jeżeli ta młodzież była aż tak narwana a dowódcy którzy podjęli tą decyzję tak bezradni (tak na marginesie logicznie by wynikało że to była tchórzliwa decyzja podjęta pod naciskiem gorącokrwistej młodzieży - ja bym nie sformułował takiej tezy, trochę szacunku dla tych dowódców) ale w sumie chciałem zauważyć że te twierdzenia są bardzo mocno naciągane.
  że musieli wydać taki rozkaz
  że żołnierze byli tak napaleni że nie posłuchali by innych rozkazów.

  Bo jakoś po Praskiej stronie już po trzech dniach dowódca Antoni Żurowski po przeanalizowaniu strat i posiadanego uzbrojenia podjął decyzję o przerwaniu walki ratując życie dziesiątką tysięcy cywili, porównując do sytuacji po drugiej stronie Wisły.
  CZYŻBY MŁODZIEŻ PO PRASKIEJ STRONIE WARSZAWY BYŁA ULEPIONA Z INNEJ GLINY?
  Z GOŁYMI RĘKAMI NIE WALCZYLI DALEJ?
  POSŁUCHALI ROZKAZU?
  Nie da się tego racjonalnie wytłumaczyć trzymając się tej mitologii że "choćby im nie kazali to z gołymi rękami wywołali by Powstanie" takie to brednie Pierdzielicie Hipolicie, poza tym że takie twierdzenie ubliża żołnierzom
  Chwała Bohaterom sąd dla dowódców!
 • Malo jest w globalej polityce przypadkow
  Mysle ze problem Powstania Warszawskiego jest bardziej zlozony niz sie wiekszosci wydaje. W globalnej polityce ma miejsce planowanie na dziesiecilecia i w tym wypadku wykrwawienie polskiego spoleczenstwa ,dokladniej wyeleminowanie dynamicznej i zorientowanej mocno patryjotycznie czesc spoleczenstwa bylo na reke wszystkim liczacym sie gracza drugiej wojny swiatowej. lacznie z hitleowcami ktorzy juz w tamtym czasie mieli plan na okres powojeny[ Giertych,,Plany Dobrych Niemcow ,,] Juz wtedy Jozef Hieronim Ratinger zrzucony krutko przed powstaniem na spadochronie ] tworzyl koncepcje wspolnej europy ,w tych planach moglo nie byc miejsca dla tak radykalnych postaw jakie mogli reprezentowac rzolnierze Armi Krajowej dla wszystkim wiec łacznie z zachodem zalezalo by taka czystka sie dokonali
 • @Repsol 21:14:34
  po tym jak Pan teraz zadyskutował, dokładnie widać, ile Pan zrozumiał - potwierdził Pan to, co chwilę wyżej napisałem

  pozdrawiam - bez urazy
 • @prolet 23:13:24
  Niemcy nawet - wiedząc co się święci - z wyprzedzeniem, przekazywali drogą nieoficjalną stronie polskiej, przestrzegali : "wiemy o planowanym powstaniu - nie róbcie tego - bo zostaniecie skąpani w krwi". Powstańcy z inicjatywy dowództwa AK DWUKROTNIE zostali rozbrojeni z broni ciężkiej jeszcze przed wybuchem walk - tak, że w momencie ich wybuchu zostali z przysłowiowym fiutem w garści.
  Potem do powstania zostali ZMUSZENI. Gdyby nie było rozkazu - nie byłoby powstania. Żyłaby młodzież, żyliby mieszkańcy, miasto by ocalało. Komuś zależał, żeby do tego nie dopuścić - niespecjalnie Niemcom - choć jak dostali pretekst - to wiadomo, co było dalej
 • @Andrzej Tokarski 11:32:15
  ....dokończę - trzeba dokładnie rozróżniać: interesy żołnierzy Armii Krajowej - od - interesów DOWÓDZTWA Armii Krajowej

  To są dwa zupełnie inaczej zdefiniowane i ukierunkowane interesy. Jedni kierowali się patriotyzmem, idealizmem , szlachetnym porywem serc.
  Drudzy geopolityką w skali makro - a często równie swoimi osobistymi malutkimi interesikami

  kto tego nie chwyta, nie potrafi przełożyć tego tragicznego przykładu również na inne powstania - plecie jak wyżej - i się obraża...

  Nie potrafi zrozumieć, że to co na pozór polskie (tak przedstawiane) w istocie okazuje się antypolskie - i że o to kreatorom tych przedstawień chodzi - byśmy się nie połapali, albo połapali po tym jak już walec (znów) przejedzie...

  więcej myśleć, Polacy, mniej się obrażać...
 • @Andrzej Tokarski
  Mysle ze zgodzi sie pan ze stwierdzeniem ze fakt ,,przestrzegania niemcow przed wybuchem powstania nie wyklucza jego inicjaci . dezinformacja i maskowanie pawdziwych celow to sa elemetarne podstawy dzialan agenuralnych. co ciekawe plany elit niemieckich byly calkowicie zbiezne z celami dzialalnosci Ratzinigiera czy to przypadek. oczywiscie stron zainteresowanych jego wybuchem bylo wiecej..............
 • @Andrzej Tokarski 11:42:40
  No i mamy replay siedem dziesiątek lat później... Ktoś nie potrafi zrozumieć komu i po co to polskie cykliczne wykrwawianie służy.
  Ciągle żadnej nauki z historii i ciągle zrywy patriotyczne Polaków służą obcym interesom na naszą zgubę. Teraz będzie tak samo . Z motyką na słońce nasi politycy nas pchają by ponownie wybić odradzające się młode polskie elity.
  "W polityce nic nie dzieje się z przypadku, a jesli taki nastąpił to był starannie zaplanowany." - Ktoś mądry podobne słowa wypowiedział.
 • @jan 12:59:18
  nie zamierzam wybielać Niemców, ale:

  "Powstanie Warszawskie zostało zaplanowane i zrealizowane identycznie jak wszystkie, może z wyjątkiem powstań wielkopolskich, wielkie tragiczne powstania - z zamiarem wciągnięcia w walki najlepszej, najbardziej patriotycznej części narodu - wciągnięcia i następnie unicestwienia lub zneutralizowania. Po czym zastąpienia ich kim innym, kto przejmie ich miejsce, ich majątki, ich nazwiska...."

  moim zdaniem TU jest pies pogrzebany...
 • @zadziwiony 13:12:29
  "Ciągle żadnej nauki z historii i ciągle zrywy patriotyczne Polaków służą obcym interesom na naszą zgubę. Teraz będzie tak samo . Z motyką na słońce nasi politycy nas pchają by ponownie wybić odradzające się młode polskie elity."

  nic dodać...
 • @Andrzej Tokarski 14:10:34
  także popieram.. na wojnę nie wybieram się, do WP wstąpię wtedy kiedy ostatni polityk z Wiejskiej padnie w boju (wraz z pełnoletnimi synami).
  Niemożliwe, zakupili łodzie podwodne od Niemców aby uciekać, wtedy poddam się i jako ochotnik wstąpię do oddziałów wroga, najlepiej oddziałów specjalnych (niczym Mossad po IIWŚ) ścigając po Świecie zbrodniarzy, którzy do tego doprowadzili. "W imieniu Polski, wykonuję wyrok", problemem jest ilość amunicji potrzebnej, bo to idzie w tysiące :((((((

  Żandarma chcącego wcielić mnie siłą do wojska na mięso armatnie, szybciej zabiję, niż wykreowanego wroga przez polityków.

  Czy jest ktoś chętny pomóc mi nosić po Świecie amunicję???
 • Czytając artykuł i komentarze można zapomnieć, że postój frontu w Warszawie trwał do połowy zimy o ponad 20 stopniowych mrozach
  Ludność Warszawy jako LUDNOŚĆ GG MIAła w 1939r odebrane formalnie i realnie prawa konwencji Haskiej i Genewskiej jak ludność i jeńcy sowieccy
  Hitler nawet bez powstania zapowiadał zagładę ludności Warszawy a folksdojcze w Warszawie byli bliscy zdominowania ludności jak funkcyjni gett i Leningradu.
  Bez poWstania ludność i tak została by ewakuowana pod nadzorem UKRAIŃCÓW, "ETNICZNYCH lITWINÓW" LUB SS w najlepszym wypadku po zdominowaniu przez funkcyjnych i folksdojczy w czasie mrozów bez aprowizacji jak sowieccy jeńcy na pola okolicznych miejscowości.

  Po formalnym i w dużym stopniu realnym przywróceniu ludności i kombatantom praw w warunkach kapitulacji powstańcy poszli do obozów jenieckich a ludność jeśli nawet do obozów koncentracyjnych to formalnie jako "internowanych"
  Feliks Siejwa więzień PawiaKA, .....i Gross Rozen opisuje w książce "Więzień III Pola" przyjazd pierwszego transportu ludności Warszawy zdominowanego przez folksdojczy i współpracowników Gestapo. Żądali widzenia z komendantem by uznał dokumenty ich kolaboracji i wydawali SSmanom na pewną śmierć podejrzewanych jako żołnierzy powstańców, którzy wmieszali się do transportu cywilów (jakby kłamcy lustracyjni). Starym więźniom , którzy oferowali im jako bohaterom specjalnie zaoszczxdzone porcje chleba i marmolady odpowiadali z oburzeniem "powstAńcy do nas strzelali gdy z białym prześcieradłem uciekaliśmy do Niemcow" jedna kobieta wykrzykiwała. że śpiewała dla rannych w niemieckich szpitalach itp.
  Na szczęście powstańcy nawet jako kombatanci byli zbyt dużą populacją i dopiero Macierewicz i to tylko częściowo zdominował ich apelem pamięci
 • @Andrzej Tokarski 14:10:34
  Drugiego Wojciecha Jaruzelskiego nie ma i nie będzie komu przerwać wciągania Polaków na rzeź, kolejny raz.

  To samo było planowane przed stanem wojennym, temu samemu służyła rozkręcana wtedy spirala agresji.

  Cała reszta, to bajki do wierzenia - nie myślenia

  - natomiast bardzo uzasadnione jest podejrzenie, że obecne nakręcanie nastrojów patriotycznych, militarystycznych, kreowanie jakichś idiotycznych pomysłów o obronie terytorialnej (bez broni) ma na celu zrealizowanie dokładnie tego samego zdradzieckiego zbrodniczego planu - z takim samym skutkiem.
  Więc trzeba powtarzać i powtarzać ludziom: nie dajcie się oszukać, nie pchajcie się do militaryzacji, nie dajcie się wysłać do beznadziejnej walki - nie macie najmniejszych szans.
  A na to liczą ci, którzy te nastroje budują.

  Należy uzupełnić: co było planowane przed stanem wojennym w 1981 roku.
  - Solidarność szykowała na dzień 17 grudnia strajk generalny i Koktajle Mołotowa, -Zjednoczenie Miejskich Przedsiębiorstw Inżynieryjnych przygotowało Bazę MPO E- 6 do zbierania trupów z ulic Warszawy samochodami marki Avia.
  Planowanie jednych i drugich, przerwał trzynastego stan wojenny.
 • @goodness 21:58:34Mamy za to wielu małpujących Piłsudskiego, Andersa Giedroycia, Bermana itp
  Kamaryla katastrofalnego bliźniaka ma wybitnych i realnych jak Anders (uratował kombatantów Dywizji Galicyjskiej od wysłania DO ZSRR ALE NIE ZGODZIŁ SIE NA SPRZECIW SKIEROWANIA SWEGO KORPUSU DO BEZSENSOWNEJ I MASAKRYCZNEJ KAMPANII APENIŃSKIEJ ANI NIE BĄKNĄL BERMANOWCOM O NIEWŁAŚCIWOŚCI SKAZYWANIA ŚWIĘTEGO WITOLDA pILECKIEGO JAKO JEGO SZPIEGA) entuzjastów Bandery (np Kuchciński, Duda i na razie dysydent Kowal SŁAWETNY WAWELIZACJĄ LECHA I JEGO DAMY DLA KOPULACJI IN VITRO ŁASKAWEJ)
 • @telewidzacy 23:26:25
  .
  Przy budowie nowej konstytucji, ważny jest szczelny system, który potrafi regenerować energię społeczną.

  Teraz możesz kilometrami wymieniać zasłużonych dla pauperyzacji Polski i Polaków, bo przewlekła dziura w systemie zawsze jest idealnym wejściem dla złodziei.

  Mam nadzieję że, przy nowej konstytucji, obywatele się zapytają polskich elit i nauczycieli matematyki: "Dlaczego fałszywie trójka musi być równowagą władzy, a nie liczba parzysta?"
  http://m.neon24.pl/fa9d34911ca0dd5271139001d3693f36,11,1.jpg
  Klub Polskiej Demokracji Kwantowej
 • @Jan Paweł 11:39:12
  To Powstanie ( jak listopadowe i styczniowe ) należy w całości potępić. Wtedy następne pokolenia będą unikały bezsensu i ten czas poświęcą na walkę konstruktywną, dającą duże szanse zwycięstwa.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031